krkonoše

Jaké léčivé bylinky najdeme v Krkonoších

Jedete na dovolenou do Krkonoš a chtěli byste tam poznávat a popřípadě i sbírat bylinky? Pak se vám bude hodit následující seznam, abyste alespoň některé bylinky poznali, protože v Krkonoších rostou některé jiné druhy než jinde v republice. Dávejte pozor pouze na to, že se nesmí sbírat nic v chráněných oblastech.

Tužebník jilmový

Ten známe i z jiných oblastí, nicméně na loukách v Krkonoších jsou přímo lokality zarostlé tužebníkem, kterým se říká tužebníková lada. Tužebník má protizánětlivé účinky, tlumí horečku a bolest. Zevně se používá na špatně se hojící rány, ekzémy nebo při revmatismu.

Jestřábníky

Mnoho druhů jestřábníků je endemicky rozšířeno pouze v Krkonoších, jsou ohrožené a zákonem chráněné. Dříve se používaly v lidovém léčitelství při zákalu rohovky.

Prha arnika

Jedná se o vzácnou bylinku horských luk a pastvin. Je to tradiční léčivá bylinka, která díky účinné látce arnicin má hojivé a protizánětlivé účinky. Vyráběly se z ní hlavně tinktury.

Mochna nátržník

Neroste sice jen v Krkonoších, ale pro Krkonoše je typická. Léčivý je oddenek, který se zevně používá na léčení ran, vnitřně potom při kýle, proti průjmu a na výrobu žaludečního likéru.

Třezalka skvrnitá

Blízká příbuzná známé třezalky tečkované je stejně léčivá – na zklidnění nervů, na poruchy spánku apod. Její květy obsahují barvivo hypericin, a tak se po rozemnutí zbarvují do červena.

silenka nadmutá wikipedie - Jaké léčivé bylinky najdeme v Krkonoších

Zdroj foto: wikipedie                Silenka nadmutá

Silenka nadmutá

Silenka roste na skalních svazích či při krajích cest. Má ráda písčité nebo štěrko-písčité půdy. Jako léčivá rostlina má močopudný účinek, zevně se používá na špatně se hojící rány, na revmatické bolesti a na ekzémy.

Blatouch bahenní

Potkáme jej na mokrých loukách, u pramenišť nebo na březích rybníků. Je však mírně jedovatý. V lidovém léčitelství se používala sušená nať jako močopudný prostředek, jako projímadlo či proti černému kašli. Dnes se využívá spíše v homeopatii.

Violka bahenní

Roste na vlhkých loukách, na rašeliništích a slatiništích. Podobně jako violka vonná má své využití v lidovém léčitelství, používá se zejména zevně na bolavé rány.

Chrastavec polní

Roste na suchých loukách a pastvinách, na náspech a příkopech. Vyskytuje se převážně v podhůří. Zevně se používá na léčení povrchových ran, vnitřně při zvýšeném krevním cukru.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář