Jedete na dovolenou do Krkonoš a chtěli byste tam poznávat a popřípadě i sbírat bylinky? Pak se vám bude hodit následující seznam, abyste alespoň některé bylinky poznali, protože v Krkonoších rostou některé jiné druhy než jinde v republice. Dávejte pozor pouze na to, že se nesmí sbírat nic v chráněných oblastech.
Tužebník jilmový
Ten známe i z jiných oblastí, nicméně na loukách v Krkonoších jsou přímo lokality zarostlé tužebníkem, kterým se říká tužebníková lada. Tužebník má protizánětlivé účinky, tlumí horečku a bolest. Zevně se používá na špatně se hojící rány, ekzémy nebo při revmatismu.
Jestřábníky
Mnoho druhů jestřábníků je endemicky rozšířeno pouze v Krkonoších, jsou ohrožené a zákonem chráněné. Dříve se používaly v lidovém léčitelství při zákalu rohovky.
Prha arnika
Jedná se o vzácnou bylinku horských luk a pastvin. Je to tradiční léčivá bylinka, která díky účinné látce arnicin má hojivé a protizánětlivé účinky. Vyráběly se z ní hlavně tinktury.
Mochna nátržník
Neroste sice jen v Krkonoších, ale pro Krkonoše je typická. Léčivý je oddenek, který se zevně používá na léčení ran, vnitřně potom při kýle, proti průjmu a na výrobu žaludečního likéru.
Třezalka skvrnitá
Blízká příbuzná známé třezalky tečkované je stejně léčivá – na zklidnění nervů, na poruchy spánku apod. Její květy obsahují barvivo hypericin, a tak se po rozemnutí zbarvují do červena.


Silenka nadmutá
Silenka roste na skalních svazích či při krajích cest. Má ráda písčité nebo štěrko-písčité půdy. Jako léčivá rostlina má močopudný účinek, zevně se používá na špatně se hojící rány, na revmatické bolesti a na ekzémy.
Blatouch bahenní
Potkáme jej na mokrých loukách, u pramenišť nebo na březích rybníků. Je však mírně jedovatý. V lidovém léčitelství se používala sušená nať jako močopudný prostředek, jako projímadlo či proti černému kašli. Dnes se využívá spíše v homeopatii.
Violka bahenní
Roste na vlhkých loukách, na rašeliništích a slatiništích. Podobně jako violka vonná má své využití v lidovém léčitelství, používá se zejména zevně na bolavé rány.
Chrastavec polní
Roste na suchých loukách a pastvinách, na náspech a příkopech. Vyskytuje se převážně v podhůří. Zevně se používá na léčení povrchových ran, vnitřně při zvýšeném krevním cukru.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz