vrtalka porova

Vrtalka pórová způsobuje nepěkné deformace zeleniny

Jedním z obávaných hmyzích škůdců zejména cibulové zeleniny je vrtalka pórová. Kromě pórku poškozuje cibuli kuchyňskou pěstovanou ze sazečky, ale i z podzimních výsevů, dále česnek, tulipán, narcis a pažitku pobřežní.

Jak vrtalka vypadá

Vrtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je členovec z řádu dvoukřídlí a čeledě vrtalkovití. Dospělý jedinec je nejvíce podobný mouše.

Čím je vrtalka škodlivá

Ze všech stádií vrtalky je nejškodlivější jako obvykle larva. Larvy i kukly najdeme v pletivu listů pórku, způsobují deformace listů zeleniny i okrasných květin i deformace cibulí, ačkoliv například u kuchyňské cibule nedochází k uhynutí celé rostliny.

vrtalka - Vrtalka pórová způsobuje nepěkné deformace zeleniny

Zdroj foto: min.wikipedia.org

Jak vrtalku poznáme

Kromě výše uvedeného si můžeme všimnout bílých skvrn na listech zeleniny i okrasných rostlin, které vznikly po vpichu, jak samička kladla vajíčka. Při výrazně deštivém počasí nám také zelenina začne dříve hnít.

Dvě generace vrtalek

Další hrozbou pro naše zahrádky je to, že vrtalka se během roku rodí ve dvou generacích, přičemž první poškodí zejména cibuli z podzimních výsevů nebo z jarního sázení sazečky, a druhá generace poškodí úrodu pórku. A pozor: v jedné rostlině může být až 30 larev vrtalek!

Jak se vrtalce bránit

Nejlepší obranou je prevence. Pěstujeme raději cibuli z jarních výsevů než z podzimních, porosty překrýváme netkanou textilií (cibuli v dubnu až květnu, pór během srpna a září). Při napadení zeleniny vrtalkou použijeme povolené insekticidy. Na podzim důsledně likvidujeme napadené zbytky rostlin a často pomůže i hluboká orba.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář