cesnek

Které nemoci a škůdci trápí česnek. Jednoduchý přehled

Rozhodli jste se pěstovat česnek a nevíte, jak ho chránit před různými nemocemi a škůdci? Tady je jednoduchý přehled, co při kterém onemocnění nebo výskytu škůdců funguje. A nejlepší je jako vždy prevence.

Choroby

Česneku nejvíce vadí vysoká hladina spodní vody. Kromě toho je nevhodná těžká a mokrá půda, například jílovitá. Česnek bude dobře prospívat v lehkých písčitých nebo písčito-hlinitých půdách. Také je důležité sázet česnek při teplotách do 9 °C, a nejlépe je vysazovat ho po plodinách, jako jsou brambory, necibulovitá zelenina, popř. jahody (ovšem nesměly být napadeny háďátkem), a naopak bychom ho neměli sázet po cibulovinách (cibule, pórek, pažitka) a luštěninách (hrách). Vhodné je také zvolit odrůdu, která je odolná vůči virům a dalším chorobám – například Vekan, Jovan, Anton.

Nejčastějšími chorobami jsou různé druhy hniloby, které se projevují žloutnutím listů, poškozením podpučí, nebo také nezřídka i zmenšením kořenů.

Choroby česnek napadají bohužel i při skladování. Tady můžeme pozorovat sesychání a trouchnivění česneku, na povrchu česneku se pak vyskytuje povlak, který může být modrozelený, nebo světle šedý. Doporučujeme skladovat v chladném a suchém prostředí (sklep, komora).

hadatka - Které nemoci a škůdci trápí česnek. Jednoduchý přehled

Foto: USDA ARS / Public domain

Škůdci

Možná ještě nebezpečnější pro naši úrodu jsou různí škůdci. Z nich nejhorší je určitě háďátko zhoubné, které by nám dokázalo zničit celou úrodu a navíc nám zamoří celý záhon na mnoho let dopředu. Vyplatí se kupovat zdravou sadbu a česnek před sázením namořit.

Dalším škůdcem je houba a z ní pocházející choroba fusarium. Jedinou možností, jak jí předejít (kromě moření), je vysadit česnek do půdy těsně před jejím zmrznutím.

Poškodit úrodu česneku může i houbomilka, což je trochu větší moucha. Pomůže přikrytí vyrašeného česneku bílou netkanou textilií.

A posledním škůdce je vlnovník česnekový, což je oken neviditelný roztoč, který způsobuje vyšeptání česneku při skladování – stroužky česneku jsou jakoby prázdné. Proti němu nám ale spolehlivě pomůže moření česneku v prostředcích s obsahem síry, např. v Sulce.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

five + sixteen =