Stává se to často – v jedné chvíli růže nádherně kvetou a o pár dní později začnou chřadnout a ztrácet na síle. Původcem bývají obávané choroby, které se však dají rozeznat včas – pokud víte, co hledat. Zpravidla postačí jedna nebo dvě dávky vhodného postřiku.
Černá skvrnitost, rzivost růží nebo moučná rosa – to jsou tři nejobávanější zhouby růžové krásy.Naučíme vás je od sebe rozpoznávat a poradíme, co na kterou z nich platí.
Moučná rosa – zákeřná houba na růžových listech
Jde o zákeřného nepřítele, který se dokáže před nepřízní ukrýt i tam, kde byste ho nečekali – v poupatech přezimujících růží. Proto se i přes veškerou péči na jaře objevují první svěže zelené lístky již pokryté bělavým povlakem, připomínajícím plíseň. Jde o houbu Sphaeroteca pannosa var. Rosae. Velmi rychle se šíří výtrusnicemi a v krátkém čase dokáže pokrýt celý růžový záhon. Napadené růže mají charakteristickou kresbu na listech a kvetou jen málo. Už při prvním výskytu je třeba napadené části odstranit a aplikovat postřik. Ten zopakujte pro jistotu po 7-10 dnech ještě jednou.
Rzivost růží odráží výstřelky počasí
Radujete se z toho, že na vaše růže svítí sluníčko a netrpí přemokřenou půdou – a potom přijdou vytrvalé deště. Tehdy se i přes veškerou vaši péči začnou konce listů zbarvovat dohněda a poškození se brzy začne šířit až k řapíkům, listy začnou vadnout a odumírat. Jde o další druh houby – Phragmidium mucronatum), jejímuž výskytu můžete zabránit pouze tím, že je preventivními postřiky zlikvidujete už na jaře a budete je každý měsíc opakovat. Pokud už se přece jenom choroba vyskytne, aplikujte postřik dodatečně a opakujte po 14 dnech.
Černá skvrnitost upozorní na zahradníkovu nedbalost
I třetí zhouba růžových keřů patří k houbám, tentokrát jde o původce Marssonina rosae. Silná nákaza propuká zejména během dešťů nebo při silném zavlažování – vysokou vlhkost totiž houby milují. Šíří se ze starých opadaných listů – ty je proto potřeba na podzim pečlivě zlikvidovat. Postřiky je pak možné aplikovat preventivně od konce května nebo kdykoli, když zpozorujete problém.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Jak se zbavit škůdce který provrtává větvičky růži.Snažím se navrtanou větvičku odstranit ale to nepomáhá a každý rok se opakuje.Poradí někdo?Děkuji
Dobrý den,
tak tohle bych viděla na pilatku. Je třeba vždy odstranit napadené větve až po zdravé dřevo a rovněž okamžitě všechny vadnoucí výhonky. Rostlinné zbytky je nelepší spálit. při větším zasažení pomáhá některý ze systémových insekticidů (zhruba do poloviny července, posléze už nemá ošetření smysl). Půdu v okolí růží pak na podzim lehce posypte vápnem. To zničí přezimující larvy, jež se jaře zakuklí a promění v dospělé pilatky, které vám opět napadnou růže.
na listech růží se objevily jakési puchýřky – stejné barvy jako zdravý list. co je to a jak proti postupovat – prosím o radu.
děkuji