cibule pažitka

Co má společného cibule a pažitka

Ač se to nezdá, cibule a pažitka jsou velmi blízké příbuzné. Pažitka má totiž cibulovou příchuť a vyrůstá také z malé cibulky. Zelené natě jarní cibulky zase svým vzhledem připomínají pažitku.

Co obsahuje cibule

Cibule obsahuje antibakteriální látky, silici, fosfor, vápník, železo, jód, fluor, selen, vitamíny A, B, C a E.

Co obsahuje pažitka a nať cibulecibule 200x300 - Co má společného cibule a pažitka

Obě tyto zelené natě obsahují v podstatě tytéž látky: vitamíny C, A, B, vápník, železo, fosfor a draslík.

Jak využít cibulovou nať a pažitku v kuchyni

Zejména teď na jaře se jedná o vhodný zdroj pro doplnění vitamínů a minerálních látek. Čerstvou cibulkovou natí a pažitkou si můžeme ozdobit chléb s máslem, dát je do salátů a pomazánek, nebo i do polévek, ozdobit jimi bramborovou kaši apod. Pokud přidáváme tyto zelné natě do vařeného jídla, přidáváme je až nakonec, aby neztratily vitamíny.

Jaké další využití má cibule

Cibulový sirup proti kašli – uvaříme jednu cibuli, odvar slijeme a přidáme lžičku tymiánu, necháme zcela vychladnout. Poté přecedíme a osladíme medem. Na kašel zabírá téměř okamžitě a chutná i dětem.

Cibulový obklad pro bolavé ouško – cibuli nakrájíme nadrobno a zabalíme do nahřátého kapesníku. Přiložíme dítěti na ouško a necháme uvolňovat silice z cibule. Ponecháme, jak dlouho dítě vydrží. Je to starý osvědčený postup, jak se zbavit zánětu středního ucha i bez lékařského zásahu (píchání). Je však potřeba udělat zábal hned, jak si dítě začne stěžovat na bolest ucha.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít