komunitni zahrada

Zahrada je váš sen, ale nemáte možnost si jí pořídit. Jak funguje komunitní zahrada

Bydlíte v bytě a nemáte možnost si vypěstovat vlastní zeleninu, ovoce nebo bylinky. Zahrada je váš těžko dosažitelný sen. Jednou z možností je komunitní zahrada, vlastní sklizeň můžete mít klidně uprostřed města.

Komunitní zahrady nejsou ve světě žádnou novinkou. Původním účelem ale nebylo pěstování úrody a seznamování se sousedy. Byla to jedna z možností, jak překonat krizi. Takto se podařilo překonat ve Spojených státech amerických průmyslovou revoluci i druhou světovou válku. Chudí nezaměstnaní lidé tak měli možnost obživy a přivydělat si. I v následujících krizích to byly právě komunitní zahrady, které dávaly příležitost nezaměstnaným.

Komunitní zahrada v současnosti

V současnosti je i u nás velký zájem o komunitní zahrady. Základní myšlenkou komunitní zahrady je využití opuštěných ploch, klidně uprostřed města, kde si lidé vypěstují, co potřebují. Společně, ale každý sám za sebe. Neplní však jen funkci vypěstování úrody, ale i místa společenského setkávání. Můžete se tam seznámit se sousedy, které jste znali jen od vidění. Do komunitní zahrady se mohou zapojit jak starší lidé, tak i mladí nebo rodiče s dětmi. Nahrazují tak zahrádkářské kolonie, kde je už těžké sehnat pozemek.

komunitni zahrada 2 - Zahrada je váš sen, ale nemáte možnost si jí pořídit. Jak funguje komunitní zahrada

Jak se zapojit do komunitní zahrady

Původně fungovala na principu jednoho velkého záhonu, o který se všichni dělili. To ale nemělo příliš velký úspěch, lidé měli pocit, že v podstatě nic není jejich. V současnosti si můžete pronajmout jeden záhon nebo pěstební pytel a tam si sami hospodařit. Je však možné pěstovat i v dřevěných boxech nebo nádobách.  Poplatky se liší v závislosti na velikosti města a konkrétní lokalitě. Počet lidí, kteří se mohou zapojit do komunitní zahrady je však omezen.

Pěstovat můžete cokoliv, je však dobré vybírat plodiny s krátkou vegetační dobou. Současně s pěstováním je na zahradě založen většinou i kompost. Není příliš podporováno používání chemických postřiků.

Komunitní zahradu můžete založit i vy

Je nutné najít vhodný pozemek a také sehnat podobně nadšené jedince. Právě vše okolo pozemku může být běh na dlouhou trať. Komunitní zahrady u nás vznikají často na základě činnosti Občanského sdružení nebo neziskových organizací. Nezřídka komunitní zahrady vznikají na nevyužívaných městských pozemcích. Město je pronajme často za symbolickou cenu spolku a ten ji financuje z pronájmu. Spolek má možnost si zažádat i o dotaci.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít