kumquats t

Jak úspěšně pěstovat citrusy v bytě

29.10.2018
4 111 Zobrazení

Jste-li milovníky citrusů, ale máte k dispozici jen malý byt, možná jste rezignovali na pěstování těchto krásných a zajímavých rostlin. Ve skutečnosti ale máte více možností k pěstování citrusů než například zahrádkáři, kteří chtějí pěstovat citrusy celoročně na zahradě – protože těch mrazuvzdorných je opravdu málo. Co tedy musíte citrusům v bytě dopřát?

Teplo a světlo

Asi nejdůležitějším prvkem je dostatek tepla a světla. Toho docílíte umístěním v jižních, jihovýchodních či jihozápadních pokojích. Malé citrusy můžete na začátku pěstovat na okenním parapetě. Větší potom v místnosti v blízkosti okna.

Velikost nádoby a kvalitní substrát

Aby nám citrus plodil, potřebuje zejména mohutný kořenový systém a s tím spojenou rozvětvenou korunu. Toho docílíme především dostatečně velkou nádobou a kvalitním substrátem. Nádoby na doma jsou vhodné plastové, na dno se umístí drenáž z oblázků a potom propustný substrát s pH neutrálním až kyselým – nejlepší je směs zahradní zeminy, hrubého písku a rašeliny v přibližném poměru 2:1:1. Menší rostliny můžeme zpočátku přesazovat, u větších potom každoročně měníme asi 1/3 substrátu za nový.

citrony 1 - Jak úspěšně pěstovat citrusy v bytě

Zálivka

Citrusy zaléváme odstátou vodou pokojové teploty, přičemž zálivku zvýšíme v létě a snížíme v zimě. Substrát musíme nechat také proschnout, nesmí být trvale zamokřený. V zimě při topení ústředním topením nemusíme ani tak zvyšovat zálivku, jako spíš rosit listy.

Řez

V domácích podmínkách potřebují citrusy pravidelný řez. Provádíme jej na jaře a odstraňujeme zejména všechny větve, které směřují do středu koruny, a pak také všechny příliš dlouhé a vytáhlé výhony – ty odstraníme za 5. očkem.

A jaké citrusy jsou tedy do bytu nejvhodnější

Jako nejvhodnější se jeví okrasné citrusy – Citrus myrtiforia, kumkvat, kalamondin nebo rangpur. Z plodících citrusů jsou nejvhodnější citroníky, dále pak rané odrůdy mandarinkovníků (Marisol, Spinosa), méně vhodné jsou pomerančovníky a grapefruity, a to zejména kvůli velkému vzrůstu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář