josta wikipedia

Josta je keř odolný vůči všem chorobám a škůdcům a zároveň má chutné plody

Možná víte, možná ne – je to kříženec angreštu a černého rybízu. Křížení různých druhů ovoce je stará záležitost, vždy šlo o to, aby nový druh byl např. odolný proti nemocem a měl chutné plody. U josty se to tedy povedlo na 100 %.

Jak josta vypadá

Josta je keř a někdy i stromek s bohatým kořenovým systémem. Listy jsou tmavě zelené, odolné proti opadu a podobají se rybízu. Květy kvetou v hroznech, přičemž jeden hrozen má 3–5 květů. Když plody josty uzrají, mají černou barvu a chuť někde na rozhraní mezi angreštem a rybízem, někomu může připomínat borůvky. Jejich velikost je o něco menší než velikost plodů angreštu. Velkou výhodou plodů je to, že jsou neopadavé, takže je můžeme sklízet postupně. Mají vysoký obsah vitaminu C a můžeme je konzumovat přímo, připravovat z nich šťávy i marmelády, a dokonce je i zamrazit na pozdější použití, např. v zimním období.

Chcete si jostu zasadit?

Josta je docela mohutný keř s bohatým kořenovým balem, a tak potřebuje docela dost prostoru. Při výsadbě dodržujte vzdálenost 2×2 metry. Josta je odolná a nenáročná, potřebuje jen prosluněné stanoviště (aby byly plody sladké), snese jakoukoliv půdu a prospěje jí přihnojování kompostem. Stříhání starých výhonů není nutné (jako u rybízu), protože plodí i 8 let. Nutný je pouze prosvětlovací řez a sestříhávání převislých konců větví. Pokud vám josta polehává, je dobré ji vyvázat na drátěnou konstrukci.

listy rybizu - Josta je keř odolný vůči všem chorobám a škůdcům a zároveň má chutné plody

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Snad největší výhodou josty, které bylo dosaženo právě křížením vhodných druhů, je to, že je odolná prakticky proti všem chorobám a škůdcům, kteří jinak napadají angrešty či rybízy. Odpadá tak nutnost jakéhokoliv biologického či chemického postřiku. Jedinou výjimkou je mšice listová, která by rostlinu mohla napadnout přes zimu, proto keře pravidelně kontrolujeme a v případě výskytu zasáhneme postřikem. Pokud nám v létě na plody chodí vosy, překryjeme celé keře bílou netkanou textilií.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář