bio kvalita

Potraviny, které není nutné kupovat v bio kvalitě.

U některého ovoce a zeleniny je méně pravděpodobné, že budou kontaminovány zbytky pesticidů, takže je nemusíte kupovat v bio kvalitě.  Jíst více ovoce a zeleniny – ať už v bio kvalitě nebo ne – je lepší, než je nejíst vůbec. Někteří z nás se snaží kupovat ekologické produkty, avšak někdy se to může lehce promítnout v naší peněžence. A proto se ptáte, zda tato vyšší cena stojí za vaše zdraví.

Environmental Working Group (EWT) přichází každý rok s průvodcem pesticidů, v rámci kterého je označeno ovoce a zelenina s nejvyšším a nejnižším zbytkem pesticidů. Níže uvedené plodiny patří mezi ty, u nichž je nejméně pravděpodobné, že budou kontaminovány zbytky pesticidů. Pokud tedy máte omezený rozpočet, zaměřte se na nákup právě těchto plodin.

1. Avokádo

Avokádo vidíte v obchodech v bio kvalitě jen málokdy. I výrobci totiž vědí, že by se jim náklady na vypěstování bio avokád nevyplatily. Z testovaných avokád v klasické kvalitě se pesticidy nacházely jen v jednom procentu.

2. Kukuřice

Taktéž kukuřici nemusíte kupovat v bio kvalitě, protože pokud jde o pesticidy, kukuřice je jednou z nejčistších potravin, které si můžete koupit (méně než 2 % měly zbytky pesticidů). Kukuřici už je možné vidět mnohem častěji v bio kvalitě, ale rozhodně se nevyplácí připlácet si za ni.

3. Ananas

Téměř všechen (90 %) ananas, který byl testován, neměl žádná rezidua pesticidů.

4. Zelí

Velká většina (86 %) testovaného zelí neměla žádná rezidua pesticidů a pouze dva z více než 700 vzorků zelí obsahovaly více než jeden zbytek pesticidu.

5. Cibule

Ze všech testovaných cibulí obsahovalo méně než 10 procent rezidua pesticidů.

6. Zmrazený sladký hrášek

Velká většina (80 %) testovaného sladkého hrášku neměla žádné zbytky pesticidů, přičemž nebyly zjištěny více než dva pesticidy.

7. Papája

Velká většina testovaných papájí (80 %) neměla žádné zbytky pesticidů. Nicméně, malé množství papájí je produkováno z geneticky modifikovaných semen, takže pokud se takovým produktům vyhýbáte, kupujte spíše papáju v bio kvalitě.

8. Chřest

Chřest je také jednou z potravin, u které se nevyplácí připlatit si za bio kvalitu.

9. Mango

Také exotické mango obsahuje jen minimální množství, ve kterých jsou zbytky pesticidů.

10. Lilek

Lilek patří mezi plodiny, jejichž bio verze se nevyplatí kupovat.

11. Meloun cukrový

Jen velmi málo melounů (i jiných druhů) obsahuje zbytky pesticidů. Nejlépe z nich ovšem vychází právě meloun cukrový.

12. Kiwi

I když kiwi patří mezi ovoce, která často vyvolávají alergie, nepatří mezi ovoce, která obsahují velké zbytky pesticidů.

13. Meloun Cantaloupe

Jen pro úplnost uvádíme další druh melounu, který je na tom s pesticidy dobře.

14. Květák

Ani květák nekupujte v bio kvalitě, nevyplatí se to.

15. Brokolice

A brokolice jakbysmet…

Závěrem o pesticidech…

Pesticidy mohou být absorbovány do ovoce a zeleniny. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout vystavení se pesticidům, je výběr organické zeleniny a ovoce. Avšak finanční náklady na pořízení takových plodin mohou být několikanásobně vyšší, než na plodiny v „normální“ kvalitě. Takže pokud nechcete utrácet takové peníze, zkuste nakupovat chytřeji: kupujte klasické plodiny, u kterých je ale menší pravděpodobnost toho, že budou mít nejvyšší množství pesticidních zbytků.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

2 × four =