zimolez

Pořiďte si do zahrady Zimolez. Má zajímavou barvu květů a plodů

Chcete mít v zahradě krásný solitér, který vás na jaře uchvátí barvou a tvarem květů a v létě a na podzim zajímavými plody? Pak si bezesporu pořiďte některý z druhů zimolezu.

Druhy zimolezů

Zimolezů je po světě rozšířeno na 200 druhů a svůj domov mají v mírném a subtropickém pásu severní polokoule. Nejznámější druhy pěstované uměle u nás jsou zimolez Ledebourův (Lonicera ledebourii) a zimolez zákrovečný (Lonicera involucrata). První z nich se původně vyskytoval na západním pobřeží USA, v oblasti Oregonu a severní a střední Kalifornie. Druhý byl domovem v pásu západní části Severní Ameriky od jihu Aljašky po severní Mexiko. Volně v naší přírodě rostou zejména zimolez obecný a zimolez černý.

Trocha historie

Historie zimolezů sahá samozřejmě do období indiánů v Americe, kteří z něj různé části využívali k léčení řady nemocí. Z plodů získávali tmavé barvivo, které používali například k barvení šedých vlasů. Pozor ale, bobule většiny zimolezů jsou mírně jedovaté! Ty ostatní jsou nejedlé kvůli hořké chuti.

zimolez - Pořiďte si do zahrady Zimolez. Má zajímavou barvu květů a plodů

Proč si pořídit právě zimolez Ledebourův?

Na tuto otázku máme jednoduchou odpověď. Je to keř, který vás upoutá hned několika směry, a to v každém ročním období. Dorůstá výšky 1 až 4 metry, takže je vhodný i do menší zahrady. I v obdobích, kdy právě nekvete, je zajímavý tím, že jeho mladé výhony jsou ze začátku čtyřhranné a zelené. Starší větve jsou již klasicky zaoblené a mají hnědou kůru. Zvláštní jsou i listy – jsou tuhé a zašpičatělé a na okrajích a zespodu mají chloupky.

Od března do července zimolez kvete. Tím se nám naskytne další podívaná: Trubkovité květy vyrůstají po dvou z načervenalého listenu. Barvu mají žlutou, s nádechem do oranžové až červené.

A pak od srpna do podzimu můžeme obdivovat plody – kulaté černé bobule umístěné po dvou v nápadných purpurových listenech, takže opět změna barvy a je na co se dívat. Výhodou je, že tento keř si můžete pořídit i do zahrady s dětmi, jelikož patří k těm, které mají plody nejedlé, ale nikoliv jedovaté.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář