zelí t

Zelí – jak uchovat jeho šťavnaté hlávky co nejdéle?

12.11.2018
7 155 Zobrazení

Věděli jste, že správně uložené hlávky zelí vám ve spíži vydrží až šest měsíců? Ano, a stačí přitom dodržovat jen několik základních pravidel. A začíná to už při jeho výsevu.

Pamatujte si, že zelí dělíme na odrůdy vhodné k přímé konzumaci, ke krouhání a pak také k dlouhodobému uskladnění. Máte-li tedy prostor pro zimní zásoby, vsaďte nejlépe na odrůdy „Polar“, „Ruby Perfection“ nebo „Trvalo.“

Základ úspěšného skladování? Ideálně načasovaná sklizeň

I když vás láká nechat kompaktní hlávky na záhonu co nejdéle a postarat se tak o jejich maximální čerstvost, zelí určené k uskladnění sbírejte ještě před příchodem prvních mrazů. Pokud se blíží vytrvalé deště, je sklizeň třeba ještě o něco uspíšit.

Musí být dokonale zdravé a nepoškozené. I malý hnědý flíček začínající hniloby může celou hlávku v krátkém čase zničit, a spolu s ní i všechny ostatní.

Dobrá dezinfekce úložných prostor je důležitá

Ještě předtím, než zelí uskladníte na poličku nebo do beden, vydezinfikujte všechny styčné plochy octovou vodou. Hlávky by měly ležet na dokonale suchém podkladu. Tedy žádné noviny ani textilie snadno chytající vlhkost. Spíž by měla být dobře větraná, chladná a bez vysoké vzdušné vlhkosti.

Náš tip: ideální velikost skladovaných hlávek by se měla pohybovat mezi 1,5 až 2,5 kg. A hlávky sklízejte nejlépe odpoledne, tehdy mají totiž listy nižší obsah cukru a déle tak při skladování vydrží. Je to sice detail, ale zato velmi podstatný.

Uskladněte i krycí listy

Pamatujte si, že z uřezaných hlávek se žádné listy neodstraňují, a to ani ty, které běžně nepoužíváme. Na jejich likvidaci bude dost času až ve chvíli, kdy se rozhodnete zelí použít v kuchyni.

Uskladněného zelí se dotýkejte jen v nejnutnějším případě. Listy mají totiž na sobě ochrannou voskovou vrstvu, jež se naším potem a solí v něm narušuje. Hlávky zelí uskladněte tak, aby se navzájem nedotýkaly.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář