olej z máty

Domácí mátový olej pomáhá proti únavě, depresím, kašli, zlepšuje trávení. Využít ho lze také v kuchyni

Mátový olej se stane vaším oblíbeným pomocníkem proti zažívacím potížím, pomůže vám při hubnutí a dodá energii. A nejen pro tyto důvody si jej budete chtít vyrobit. Jeho příjemná vůně a jemná chuť vás jednoduše dostanou.

Co budeme potřebovat

Na jednu sklenici mátového oleje si připravíme:

– asi 3 hrsti čerstvých lístků máty (případně další 3–6 hrstí lístků máty),

– 1 litr kvalitního zastudena lisovaného olivového oleje,

– hmoždíř (nejlépe keramický),

– sklenici o objemu 1 litr,

– jemné sítko nebo cedník.

 

Jak budeme postupovat

Postup je velmi jednoduchý a zvládne jej i začátečník. Jediné, co je potřeba, je trocha trpělivosti. Lístky máty omyjeme a rozdrtíme v hmoždíři. Dáme do sklenice a zalijeme olejem. Necháme 5 dní louhovat a přecedíme. Poté můžeme ještě 1–2x zopakovat s novými lístky máty. Olej tak bude koncentrovanější. Nakonec necháme v uzavřené sklenici a uchováváme v chladu a temnu.

máta 2 - Domácí mátový olej pomáhá proti únavě, depresím, kašli, zlepšuje trávení. Využít ho lze také v kuchyni

Zdroj foto: wikipedia

Na co všechno se mátový olej hodí

Mátový olej vás zbaví únavy a deprese, pokud si jej natřete na spánky. Inhalace horké vody s mátovým olejem zase vyžene rýmu a nachlazení. Zábaly s mátovým olejem přikládané na hrudník léčí kašel a další nemoci dýchacích cest. Vnitřní užívání po lžičkách zlepšuje trávení, snižuje plynatost a nadýmání, zrychluje metabolismus a tím urychluje hubnutí. Kloktání vody s mátovým olejem zase odstraňuje zápach z úst.

A co jeho využití v kuchyni

V kuchyni jej můžete použít jako zálivku na zeleninové či ovocné saláty, přidávat jej do smoothies nebo do čajů. Ve všech jídlech využijete jeho vůni a chuť a také jeho schopnost dodat vám potřebné vitamíny i minerály, abyste nebyli unavení.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít