detox t 750x400 - Jarní detoxikace organismu pomocí bylinek

Jarní detoxikace organismu pomocí bylinek

Jaro už je skoro za dveřmi, a tak neuškodí připomenout si hlavní zásady jarní detoxikace organismu, kterou bychom měli na jaře projít, abychom se cítili dobře a abychom také třeba shodili nějaké to kilo nabrané za chmurných zimních měsíců.

Proč detoxikovat zrovna na jaře

Detoxikaci organismu pomocí bylinek můžeme provádět samozřejmě v kterémkoliv ročním období, ale jaro je výhodné hned v několika směrech: Za prvé bylinky mají po zimě tu pravou sílu, jsou nejčerstvější a obsahují nejvíce léčivých látek. Za druhé na jaře opravdu potřebujeme očistit organismus od nánosu nezdravých látek, které jsme v sobě nahromadili přes zimu – od nezdravého jídla, přes alkohol až po smog a prach z našich velkoměst.

Jaké bylinky a jakým způsobem jsou nejúčinnější

Představíme vám nejlepší bylinky a nejvhodnější způsob jejich užívání, abyste byli s výsledným efektem spokojeni:

  1. Smetanka lékařská

Velmi dobrým očistným prostředkem jsou stonky a listy smetanky lékařské (pampelišky). Mladé omyté stonky žvýkáme jen tak čerstvé, nejméně 3 každý den, a to po dobu alespoň 1 týdne, vyčistíme si tím krev, snížíme hladinu cukru i cholesterolu.

Mladé lístky pampelišky přidáváme do všech jarních salátů anebo jimi zdobíme chléb namazaný máslem, pomazánkou apod.

kopřiva - Jarní detoxikace organismu pomocí bylinek

  1. Kopřiva dvoudomá

Kopřivu můžeme užívat dvojím způsobem: Čerstvé listy kopřivy přidáváme do salátů, nebo jako ozdobu na chléb, patří také do velikonoční nádivky, a samozřejmě ji můžeme použít jako zelené koření do polévek.

Druhým způsobem je připravit si očistný čaj: 2 lžičky čerstvých nasekaných listů zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme k varu, pak na 10 minut odstavíme, scedíme a pijeme vlažné po doušcích, nejlépe ráno a večer 1 šálek. Kopřiva nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky, takže kůra může být neomezená.

  1. Sedmikráska chudobka

Poslední detoxikační bylinkou je sedmikráska. Květy i listy si můžeme opět zamíchat do salátů nebo jimi zdobit chléb s máslem. Také jsou vhodné do jarních polévek.

I ze sedmikrásky je však dobrý čaj: 3 lžičky květů zalijeme vroucí vodou, necháme 15 minut louhovat a poté scedíme. Popíjíme po doušcích až 2 šálky denně.

Užijte si jaro opravdu naplno a vyzkoušejte přírodní detox!

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář