spary osazene t

Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Čištění chodníkových spár od plevele nepatří mezi oblíbené činnosti na zahradě. Pokud vás nebaví neustále protahovat bolavá kolena od čištění spár nebo jen nechcete ve své zahrádce používat chemii, zkuste využít rostliny, díky kterým chodníky i rozkvetou.

Takto osazený chodník může vytvořit na vaší zahradě zajímavý estetický prvek. Rostlinky se většinou poměrně snadno rozrostou a efektivně nahradí nechtěný plevel. Stačí spáry zasypat směsí zeminy, štěrku a písku. Rostlinky už se uchytí.

osázené chodníky t - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Jaké rostliny jsou vhodné?

Druhy vybírejte tak, aby snesly sešlapávání, vysoké teploty, sucho. Měly by si poradit s nedostatkem vláhy a také třeba s koly aut. Počítejte s tím, že půdopokryvné rostlinky se rády šíří i do svého okolí (zvláště jahodky, bršlice, vrbina penízková a popenec). To je ale vyváženo velmi nenáročnou péčí. Prakticky se o ně nemusíte starat.

 

Jahodka indickájahůdka indická spáry - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Plazivé lodyhy dorůstají délky 20-50 cm, vzhledem připomínají jahody. Na rozdíl od jahod má však plody vzpřímené, hustě obsypané semínky. Pozor, nejsou jedlé, mohou vyvolat alergickou reakci, nevysazujte je tam, kde jsou malé děti. Není náročná na podmínky, snese sucho i vlhko, slunce i polostín.

 

Úrazník šídlovitýrazník škodlivý spáry 1 - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Podobá se mechu, zvláště v souvislém porostu. Když vykvete, má něžné bílé kvítky. Dosahuje výšky 2-3 cm. Prospěje mu vlhké stanoviště s polostínem. Snese i sešlapávání a mírné mrazy.

 

Mateřídouškamateřídoušku spáry 1 - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Voňavá bylinka vám poroste všude tam, kde je světlo a sucho. Vyznačuje se kompaktním růstem a nezaměnitelnou vůní. Ve spárech okouzlí krásnými kvítky a drobnými lístky.

 

Zvěšinec zednízvěšinec zední spáry 1 - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Jeho květy jsou fialové nebo bílé. Daří se mu na slunci i v polostínu. Býval často součástí hradních zdí. Je stálezelený s plazivou lodyhou. Rozrůstá se výrazně do šířky. Květy jsou barvy fialové se žlutou skvrnou. Je mrazuvzdorný.

 

Popenec břečťanolistýpopenec břečťanolistý spáy - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Je to poléhavá až plazivá rostlina. Má modrofialové květy s fialovou kresbou. Rozšiřuje se pomocí plazivých lodyh zakořeňujících z uzlin. Velmi rychle se rozrůstá, bude zapotřebí ho stříhat. Na zimu se rostlina zatáhne, na jaře opět vyrazí.

 

Kotulakotula spáry 1 - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Odolná a plazivá rostlina, bude se jí dařit na vlhkých i suchých místech. Rozrůstá se velmi snadno a je odolná vůči sešlapávání.

 

Máta korsickámáta korsická spáry 1 - Nebaví vás odstraňovat plevel z chodníkových spár? Osaďte je rostlinami

Má ráda vlhčí stanoviště. Tento druh máty je drobný, vytváří koberečky 5 cm vysoké. Je skvěle půdopokryvná. Nebude se jí dařit na přemokřených ani suchých stanovištích. Je mrazuvzdorná.

 

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář