Pastinák je mnohdy opomíjenou zeleninou, a přitom k tomu není důvod. Jeho pěstování je snadné, vydrží na zahradě po celý rok až do zimy, je sladké chuti, dá se přidávat do nejrůznějších pokrmů a obsahuje velké množství vlákniny a zdraví prospěšných látek.
Jak připravit půdu pro pastinák
Pastináky mají rády mírně kyselou půdu a slunné stanoviště. Na to dbejte, hlavně když rostliny střídáte. Výhodou je pěstovat pastinák po brukvi, protože po ní je půda přirozeně kyselejší. Půdu prohnojte kompostem, který má dostatek draslíku. Na začátku jara půdu prokypřete, uhrabte hráběmi, a je-li ještě chladno, můžete ji přikrýt na 14 dní před výsevem zahradní fólií, aby se dostatečně prohřála.
Setí

Goldlocki / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
Pastinák se vysévá přímo na záhon, a to takto: řádky udělejte asi 30 cm od sebe a asi 2,5 cm hluboké. Do každého důlku vložte 3 semena a důlky by od sebe měly být ve vzdálenosti asi 15 cm. Semena přikryjte tenkou vrstvičkou půdy a udusejte.
Péče během vegetačního období
Jakmile pastinák vzejde, je potřeba jej vyjednotit – ponechejte v původním důlku jen tu nejsilnější rostlinku. Během vegetačního období potřebuje pastinák zalévat, přihnojovat a plít. Plejte opatrně, ať neporušíte kořeny.
Sklizeň
Pastinák dozrává na podzim, poznáte to nejlépe podle toho, že listy začnou vadnout. Samozřejmě můžete nechat pastinák v zemi i přes zimu, ale mohl by začít hnít. Mnohem lepší je po prvních mrazících (kdy jsou kořeny nejsladší) jej vytáhnout ze země, dát do bedýnek s pískem a uložit ve sklepě.
Vlastní semínka
Z pastináku si můžete klidně vypěstovat i vlastní semínka. Pár rostlin nechte v půdě přes zimu a další rok je nechte vykvést. Semena se sbírají, když květy zhnědnou. Pak je vhodné je nechat usušit a skladovat v suchu a chladu například v plátěných sáčcích.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz