nakládačky

Jak si zdvojnásobit sklizeň nakládaček

Jestli milujete nakládačky a pěstujete si je na své zahrádce, pak se vám bude hodit následující vychytávka, díky níž se vám sklizeň minimálně zdvojnásobí.

Jak okurky rostou

Okurky jsou svým způsobem plazivé nebo popínavé rostliny, ovšem pokud jim nedáte nějakou oporu, po které by se pnuly, budou se jen plazit po zemi a tvořit nepřehlednou změť listů, výhonků a plodů. Brzy se vám tak může stát, že vám rostliny budou přesahovat vymezený záhon a vy se v této spleti jen těžko budete orientovat a hledat okurky.

Jak vyrobit stěnu pro okurky

Nejosvědčenějším prostředkem, který donutí okurky pnout se vzhůru, je vyrobit si vlastní „pnoucí“ stěnu. K tomu budete potřebovat jen 4 dřevěné laťky, jemné drátěné pletivo, pár hřebíků a šikovné ruce. Laťky stlučte do tvaru obdélníku (délku samozřejmě odvozujte od velikosti svého okurkového zákonu, výšku doporučujeme cca 1 metr), na tento rám připevněte pomocí hřebíků drátěné pletivo a máte téměř hotovo. Pokud pěstujete okurek více, vyrobte si takovýchto rámů několik. Výhodou pak je, že je můžete opřít o sebe. Pokud vám stačí rám jen jeden, pak jej podložte na straně, kde nebudou okurky, dvěma kolíky. Přibližný sklon rámů, aby se okurkám „dobře“ pnulo, je asi 75 °.

nakládačka 225x300 - Jak si zdvojnásobit sklizeň nakládaček

Jak okurky sázet k rámu

Okurky sázejte, jak jste zvyklí, do vzdáleností asi 30–50 cm od sebe. Pokud máte více řádků, musíte samozřejmě počítat s umístěním rámů mezi okurkami – vždy 2 rámy opřete o sebe a pod touto „stříškou“ samozřejmě okurky nebudou. Okurky během růstu můžete jemně pokládat na rámy, ale většinou není třeba je přivazovat.

Jaké jsou výhody takovéhoto pěstování

Výhod je hned několik:

  1. Okurky rostou vzhůru a netvoří nepřehlednou změť.
  2. Okurky se lépe sbírají – nemusíte se tolik ohýbat a také žádnou okurku nepřehlédnete a ona nepřeroste.
  3. Okurky neplesniví ani neuhnívají, protože neleží na zemi.

Vyzkoušejte pěstování okurek tímto „pnoucím“ způsobem a dejte nám vědět, jakou jste měli úrodu vy.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 
;

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář