japonská zahrada

Japonské zahrady

V japonské kultuře je zahradničení uměleckou formou, tradicí, která se předává po generace. Bylo publikováno spoustu knih on zenových mnichů, které o tomto posvátném aktu zahradničení vypráví. Japonské zahrady často obsahují architekturu, centrální strukturu. Prvky, jako je voda, skály, mosty nebo kameny, se v tradičních japonských zahradách nacházejí často.

Účel japonských zahrad

Struktura japonských zahrad vyzývá diváka, aby se vydal na cestu. Některé aspekty zahrady vás přimějí k procházce a vypadat určitým způsobem. Princip „skrýt a odhalit“ je fantastický způsob, jak předvídat to, na co by se měl váš divák podívat. Nerovnoměrné cesty způsobí, že se člověk dívá dolů, a když se podívá nahoru, uvidí něco, co je okouzlující a smysluplné.

Japonské zahrady mohou být využity mnoha způsoby, pro relaxaci a meditaci, pro rekreaci nebo jako exponáty pro rostliny a skály. Kameny jsou umístěny ve skupinách nebo používány jako cesty a chodníky.

Voda v japonských zahradách

V japonských zahradách se voda používá účinně, ale přesto vypadá přirozeně. Tradiční zahrady nebudou obsahovat vodotrysky ani nic, co by vypadalo, že to udělal člověk. Bazény a potoky se v japonských zahradách nacházejí často, někdy i prázdné, což je stejně ohromující, jako kdyby byly naplněny vodou. V suchých zahradách se štěrk často používá k vytvoření vodního efektu.

Jaké vybrat rostliny?

Velmi oblíbené jsou hlavně zelené rostliny, ale také kvetoucí keře. Tyto zahrady jsou miniaturní reprodukce přírody. Najdeme v nich také jemnosti mechových, javorových, bambusových a kamenných řezbářství. Po skončení kvetoucí sezóny si japonské zahrady zachovávají klid a krásu. Existují různé styly japonských zahrad, které jsou vhodné pro různé účely.

japonská zahrada - Japonské zahrady
Praktické tipy pro vytvoření japonské zahrady

  • Používejte vodu nebo suché rybníky pro klidný a zjednodušený vzhled.
  • Udržujte květy v minimálním množství. Vyberte světlé, jemné květiny.
  • Zvolte sezónní vůně pro větší klid.
  • Používejte mechy kolem základny vertikálních stromů.
  • Zvolte rostliny, které budou poskytovat barvy po celou dobu. Javor dlanitolistý na podzim a azalky na jaře.
  • Nerušte rovnováhu, vneste zrcadlový obraz nebo se pokuste o symetrii při výsadbě. Zůstaňte přirození.
  • Prostor učiní vaše stávající prvky mnohem výraznější.
  • Používejte autentické japonské doplňky, jako jsou kamenné lampy a vodní nádrže.
  • Skály jsou v těchto zahradách zásadní, pravděpodobně víc než rostliny, takže je třeba pečlivě zvážit všechny úhly.

Historie japonských zahrad

Historie japonských zahrad není ve skutečnosti v Japonsku. Japonské zahrady a základem dějin japonských zahrad je vlastně Čína. Před mnoha stovkami let začali Číňané vytvářet rekreační zahrady a rozvinuli zprávy o těchto strukturách a jejich složkách. Umíme si asi představit, jak byli čínští sousedé ohromeni technologickými zlepšeními zahrad. Historie japonských zahrad může být vysledována do počátečního období v dynastii Han, Japonci přivezli tyto zahradní nápady z Číny během tohoto období.

Císař Wu Di, který žil v letech 140-87 př.n.l., nejprve vytvořil zahradu obsahující 3 malé ostrovy. Ty měly sloužit jako reprezentace ostrovů nesmrtelných, kteří byli považováni za bohy taoistů, tento soubor trendů pro všechny zahrady se soustředil na replikaci legendy země.

Japonské zahrady dnes napodobují přírodu, ale během období Han tomu tak nebylo. Jediné zahrady, které byly postaveny, měly zobrazovat pouze mytické krajiny. Takže tehdy používali při tvorbě zahrad hodně fantazie. První zahrada s kopci a rybníky v Japonsku vznikla počátkem 7. století n.l, kdy se čínský císař Yang Di snažil zlepšit vztahy s Japonskem.

Japonci poslali do Číny zástupce, muže jménem Ono no Imoko. Ten se snažil studovat Čínu a její kulturu a při mnoha příležitostech se setkal s císařem. Po návratu do Japonska si s sebou vzal hodně z toho, co se naučil, a umění zahradnictví nebylo jediným tématem, o který měli lidé zájem. Další nápad dovezený do Japonska byl buddhismus. Zdánlivě malý a velmi významný krok v historii japonských zahrad.

Existuje několik ér vývoje japonských zahrad, poslední skončila na počátku 14. století. Zenový vliv na historii japonských zahrad lze vysledovat do období od roku 1393 do roku 1558, protože v tomto období byl zjednodušený a duchovní typ zahrady vybudován mnoha lidmi.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít