pole

Dobře odvodněná půda – co se skrývá pod tímto označením a proč je důležitá pro pěstování?

„Pěstujte v dobře odvodněné půdě“ – to je zahradnický axiom, který je samozřejmostí v každé příručce pro výsadbu, ale co to znamená? Jak víte, jestli je vaše půda odvodněná nebo ne? A pokud ne, dá se s tím něco dělat?

Co to znamená?

Dobré odvodnění začíná s dobrou strukturou půdy, protože dobře strukturovaná půda obsahuje dostatek pórů – mezery mezi částicemi půdy –, které umožňují volné proudění vzduchu a vody. V ideálním případě jsou částice písku, bahna a jílů uspořádány tak, aby zabíraly pouze polovinu prostoru a druhou polovinu ponechaly jako prostor pro póry. Většina rostlin roste nejlépe, když asi 50 procent prostoru pórů drží vodu.

Zadržování vody

Když prší, přes dobře odvodněnou zeminu snadno pronikne voda. Kořeny rostlin mohou za těchto podmínek získat dostatečný vzduch a dostatek vody. Ale když půda uchová více vody než vzduchu a zůstává zaplavena po dlouhou dobu, kořeny rostlin trpí nedostatkem kyslíku a dříve nebo později uhynou. (Bažinaté a vodní rostliny jsou výjimky, přizpůsobily se bažinatým podmínkám a dávají přednost tomu, aby jejich kořeny byly mokré.)

Jak zjistit odvodnění vaší půdy?

Jednoduchý způsob, jak zjistit, jak dobře je půda odvodněná, je vykopat čtvercový otvor o rozměrech 30×30 cm, naplnit ho vodou a poté ho nechat zcela vypustit. Okamžitě doplňte vodou a umístěte do díry pravítko, abyste změřili hloubku vody. Po 15 minutách změřte, kolik vody kleslo; vynásobte to čtyřmi, abyste vypočítali, kolik vody bude vypuštěno za hodinu.

Pokud bude vypuštěno méně než 2,5 cm, znamená to špatnou drenáž. V dobře odvodněné půdě bude pokles hladiny vody od 2,5 až 15 cm. Půdy, které vypouštějí více, než 15 cm jsou považovány za suché.

Proč není půda dobře odvodněná?

Půda se může špatně vypouštět z několika důvodů, buď je to dáno faktorem člověka, nebo přírodou.

  • Příroda: Půdy s vysokým podílem hliníku obsahují menší prostory pórů, které velmi pomalu uvolňují vodu, takže jsou často husté a mokré. Voda má tendenci shromažďovat a zapouzdřovat se v půdě, která je na nízko položených místech, podložena skalou nebo nepropustnou vrstvou tvrdého dřeva, nebo sedí nad vysokým vodním stolem.
  • Člověk: Nesprávné úpravy krajiny mohou vytvářet nízké plochy a pomalé odvodnění se skládá z odtoku ze střech, spádů a ulic. Půdy mohou také ztratit svou přirozenou pórovitost kvůli stavebním činnostem. Dodavatelé mohou během výstavby odstraňovat ornice a zanechat pouze podzemní půdu a těžké vybavení a provoz mohou způsobit kompaktní půdu, snižovat prostor pórů a uměle vytvářet pevnou konstrukci.

půda voda - Dobře odvodněná půda – co se skrývá pod tímto označením a proč je důležitá pro pěstování?
 Jak napravit špatně odvodněnou půdu?

Samozřejmě, nejjednodušším řešením špatné drenáže je přijmout vlhkou půdu a zvolit rostliny, které ji tolerují nebo vyžadují mokré podmínky. Ale zahradníci, kteří chtějí pěstovat více rostlin, mají jiné možnosti. Jedním z účinných postupů při řešení pomalé drenáže je vytvoření zvýšených lůžek naplněných porézní ornicí, čímž se udržují kořeny rostlin nad mokrou půdou.

Některé problémy s drenážemi je možné vyřešit tím, že povrch půdy vytvarujete tvarovými prohlubněmi, které odvádějí nadbytečnou vodu od výsadby. Deštivé zahrady sbírají vodu během dešťových bouří a umožňují jí pomalu pronikat do půdy. Francouzský odtok, skalnatý nebo štěrkovitý výkop může také přenášet vodu mimo oblasti výsadby do záchytné nádrže nebo jinam.

Změny organické látky v půdě mohou zlepšit schopnost zadržovat vodu agregací půdních částic a vytvářením větších pórů. Krycí plodiny, jako je například jetel, zlepšují odvodnění jak rozštěpením těžké, zhutněné půdy s kořeny, tak zvýšením obsahu organických látek v půdě, jak se rozkládají.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

twenty + 14 =