Rotace plodin je systematickým přístupem k rozhodování o tom, jaká plodina se má pěstovat v rostlinné zahradě rok od roku. Cílem střídání plodin je pomáhat řídit organickou úrodnost půdy a také předcházet nebo omezit problémy s chorobami přenášenými půdou a některým hmyzem, která žije v půdě.
Ať už jste velký ekologický farmář nebo domácí zahradník, rotace plodin může pomoci doplnit půdu a prospět vaší sklizni. Obecné zásady rotace plodin, které jsme popsali níže, vám pomohou navrhnout jedinečný plán rotace plodin v závislosti na vašich potřebách. Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít.
Rotace plodin pomáhá vyrovnat plodnost půdy
Různé plodiny mají různé požadavky na výživu a ovlivňují půdní rovnováhu odlišně. Některé, jako kukuřice a rajčata, rychle vyčerpávají půdní dusík a fosfor. Takže pokud roste kukuřice na stejném místě rok co rok, tato půda bude mít nižší obsah dusíku a fosforu rychleji než jiné části vaší zahrady. Tím, že změníte polohu kukuřice každý rok, budete schopni obnovit půdu, kde rostla kukuřice v předchozím roce, takže se vaše půda nedostane do nerovnováhy.
Existují i jiné plodiny, které také rychle využívají dusík. Jsou to listové a plodící plodiny, jako je hlávkový salát, zelí a rajčata. Naproti tomu kořenová zelenina a bylinky nepotřebují dusík ani fosfor (nebo jen ve velmi malém množství). Hrách, fazole a jiné luštěniny přidávají do půdy dusík, ale potřebují spoustu fosforu.
Vyvažování půdních živin
Obecným pravidlem je zabránit výsadbě stejné obecné kategorie plodin (kořenové, luštěniny, listové atd.) na stejném místě. Nejlepší je střídat dusík produkující luštěniny, jako je hrách nebo fazole s dusíkem-milující zeleninou, jako je salát nebo rajčata.
Rotace zabraňuje odumírání rostlin a chorobám
Pokud máte velkou domácí zahradu, možná budete chtít plánovat střídání plodin na základě rostlinných rodin, a ne na základě potřeby živin. To může pomoci ve vašem celkovém programu prevence nemocí a škůdců, protože plodiny ve stejné botanické rodině mají tendenci trpět stejnými problémy s chorobami a škůdci.
Například mandelinka si pochutnává na bramborových listech, ale také se těší na rajčatové listy a listy lilku. Vzhledem k tomu, že tito brouky přezimují v půdě, pokud jste rostlinu lilku zasadili na místě, kde rostl před rokem, můžete mít velký problém s těmito škůdci. Podobně několik vážných bakteriálních a houbových chorob přezimuje v rostlinných zbytcích v půdě.
Určete, která metoda pro rotaci plodin je pro vás nejlepší
Pokud máte malou zahradu, možná nebudete schopni nastavit efektivní rotaci podle rodiny plodin. To platí i v případě, že pěstujete pouze několik druhů plodin. V takovém případě dodržujte základní rotaci vyvažování půdy.
Máte-li velký pozemek a pěstujete mnoho různých plodin, můžete se těšit na výzvu nastavení rotace podle rodiny plodin.
Mějte na paměti, že do plánu rotace mohou být zahrnuty krycí plodiny, aby se zabránilo specifickým druhům škůdců a zlepšila se půda.

Jak na rotaci plodin podle rostlinného rodu?
Citlivost vůči škůdcům a chorobám probíhá v rostlinných rodech. Ponechte nejméně dva, a nejlépe tři nebo více let, mezi dobami, kdy vysadíte členy stejného rodu v oblasti vaší zahrady. Při plánování schématu rotace plodin se podívejte na níže uvedený přehled sedmi skupin, které jsou nejčastěji vysazovány v zeleninových zahradách, spolu s nápady jejich rotaci.
Skupina rostlin # 1
Cibule + česnek
Plán střídání plodin
Střídejte s luštěninami a vyvarujte se výsadby v půdě s nedefinovanou organickou hmotou.
Skupina rostlin # 2
Mrkev, pastiňák, petržel, kopr, fenykl, koriandr
Plán střídání plodin
Před pěstováním upravte půdu kompostem. Střídejte s luštěninami nebo půdu mulčujte.
Skupina rostlin # 3
Brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák, kapusta, kedlubna, ředkvičky, okurky
Plán střídání plodin
U této skupiny rostlin je pro zdraví kořenů vyžadována vysoká úroveň údržby půdy. Střídejte je s luštěninami a postupujte tak, že nejdříve kultivujete půdu, abyste odhalili škůdce a poté rozložte kompost.
Skupina rostlin # 4
Okurky, tykve, melouny, lilky, dýně, melouny
Plán střídání plodin
Pro lepší ochranu proti škůdcům střídejte tyto rostliny s žitem nebo pšenicí a poté s luštěninami.
Skupina rostlin # 5
Fazole, hrášek, jetel, vojtěška
Plán střídání plodin
Tyto rostliny jsou přínosné pro půdu a mají jen málo škodlivých účinků. Střídejte je se všemi ostatními zahradními plodinami, pokud je to možné.
Skupina rostlin # 6
Pšenice, oves, žito, kukuřice
Plán střídání plodin
Pěstujte tyto rostliny před rajčaty a dýněmi pro kontrolu plevelů a zlepšení schopnost půdy vstřebávat vodu.
Skupina rostlin # 7
Lilek, paprika, brambory, rajčata
Plán střídání plodin
Tyto rostliny mají velkou spoustu houbových nepřátel. Předcházejte jim pěstováním pšenice, žita nebo trávy a poté je střídejte s luštěninami.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz