tráva v zimě

Co je důležité udělat na podzim, aby trávník dobře přečkal zimu

28.9.2019
3 704 Zobrazení

Péče o trávník na podzim a příprava na zimu zahrnuje několik jednoduchých postupů: včasné řezání, provzdušňování a hnojení. Dobře upravený a zdravý trávník – pěkná dekorace krajiny, kde žijete. Abyste nemuseli přemýšlet o tom, jak obnovit přemrzlý trávník na začátku příští sezóny, postarejte se o trávník nyní.

Podzimní doba zpravidla přichází na naší zeměpisné šířce se stálým společníkem – deštivým počasím. V září dostává půda dostatek vlhkosti, a proto stačí trávník na podzim zavlažovat pouze v období sucha (jednou za 5-7 dní). Sprinkler metoda je výborná volba, ale v žádném případě se nesmí tvořit na trávníku kaluže, jinak ho dovedete k úpadku. Obvykle se zavlažování trávníku zastaví v říjnu, takže půda není příliš mokrá a tráva se neoslabí ani nezhorší před nástupem chladného počasí.

Úprava trávníku na podzim?

Pokud je v létě tráva řezaná asi 1-2 krát týdně, na podzim se tento postup provádí méně často. Počet srážek se postupně snižuje, protože teplota půdy klesá a rostliny se brání růstu.

Není vhodné opustit sekání trávníku, pokud tráva je při příchodu mrazů příliš vysoká, naruší růst nových výhonků. Optimální výška trávy před zimováním je 6-8 cm.

Otázka, kdy kosit trávník na podzim naposledy, může být zodpovězena takto: Pokud poznáte z předpovědi počasí, kdy začne mrznout, koste trávu 2 týdny před tímto časem. Pro střední skupinu se jedná o začátek října, na jih – v polovině října a v severních oblastech se konečné sekání trávníku před zimou koná na konci září.tráva - Co je důležité udělat na podzim, aby trávník dobře přečkal zimu

První věc, kterou si musíte pamatovat při výběru podzimního hnojiva pro trávník – žádný dusík! Tento prvek pomáhá urychlit růst zelené hmoty, a to vůbec není to, co rostlina potřebuje před mrazem.

Pro bezpečné zimování rostliny je hlavním důvodem posílení kořenového systému a nikoliv nadzemní část, proto by hnojivo pro trávník na podzim mělo obsahovat fosfor a draslík.

7-10 dní před očekávanými mrazy se trávník oplodí kostní moučkou (2-3 skleničky na 1 m2). To sníží kyselost, a také postupně nasytí půdu živinami, takže na jaře začne tráva růst docela brzy. Hnojení trávníku s dvojitým superfosfátem je účinné, rychlost aplikace: 50-70 g na 1 m2. Draslík zvyšuje odolnost bylin na choroby, dává jí sílu.

Pro podzimní hnojení se používá:

  • síran draselný (20-30 g na 1 m2);
  • kalimagnezia (30-60 g na 1 m2);
  • draselná sůl (30-40 g na 1 m2) atd.

V obchodech můžete koupit hnojiva speciálně určená pro podzimní použití, obvykle se nazývají podzimní hnojiva. Pokud je počasí suché, napusťte trávník a nechte trávu vyschnout před použitím hnojiva. Po 2 dnech opět zalévejte, pokud během tohoto období nepršelo.

Pro nasycení půdy kyslíkem je nutné provádět provzdušňování trávníku a podzimní čas není výjimkou. Pokud nemáte provzdušňovač, vezměte si obvyklou zahradní vidličku a při propíchnutí půdy mírně zvedněte vrstvu kořene a trochu ji naklánějte směrem k sobě. Nejlepší je to udělat za sucha.

Několik užitečných tipů, jak správně propíchat trávu vidličkami:

  • Punkce ve vzdálenosti 20-30 cm od sebe navzájem.
  • Vhodná hloubka punkce je 15-20 cm, což umožní proniknout vlhkostí do hlubokých vrstev půdy a eliminovat tvorbu ledu na povrchu trávníku.
  • Po ukončení procedury nechte trávník odpočinout po 2-3 dny, nechoďte po něm.

Existují dva protichůdné názory na to, zda se mají odstranit listy z trávníku na podzim. Někteří říkají, že v přírodě hnití listů na trávě je přirozené, což znamená, že listy mohou zůstat po celé lokalitě. Tento přístup odborníci nedoporučují: trávník je uměle vytvořená krajina, proto pravidlo „přirozenosti“ s ním nefunguje. Pokud jsou listy ponechány na trávníku, budou stlačeny pod vrstvou sněhu, což narušuje normální vývoj trávy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

Zanechte komentář