marmeláda

Vyrábíme marmelády

Z bylinek a ovoce nemusíte každoročně vyrábět jen šťávy, sirupy a medy, ale výborné jsou i marmelády. Přinášíme vám základní recept a několik obměn, abyste to měli jednodušší.

Základní recept

Marmelády jsou hustší než sirupy nebo medy, a tomu také odpovídá množství surovin. Na 4 sklenice marmelády je obvykle potřeba: 1 kg ovoce, 1 kg cukru a želírovací prostředek, nebo 1 kg ovoce a 0,5 kg želírovacího cukru 2:1.

Ostružinový džem s jablky

Budeme potřebovat:

– 0,5 kg jablek,

– 0,5 kg ostružin,

– 0,5 kg želírovacího cukru 2:1.

Postupujeme následovně: Jablka oloupeme, vložíme do hrnce, zalijeme troškou vody a podusíme do měkka. Pak k nim přidáme omyté ostružiny a cukr a vaříme za stálého míchání do zhoustnutí. Trvá to maximálně 10 minut. Horkou marmeládu plníme do čistých vyvařených sklenic. Uzavřeme a na chvíli obrátíme dnem vzhůru. Potom necháme zcela vychladnout a uložíme na chladné a tmavé místo.

džem jahody - Vyrábíme marmelády

Džem z černého rybízu a jahod

Budeme potřebovat:

– 0,5 kg černého rybízu,

– 0,5 kg jahod,

– 0,5 kg želírovacího cukru 2:1.

Postupujeme takto: Rybíz i jahody omyjeme, jahody rozkrájíme na menší kousky. Komu vadí pecičky z rybízu, může rybíz nejprve propasírovat přes jemný cedník. Ovoce dáme s troškou vody do hrnce a přivedeme k varu. Poté přidáme cukr a za stálého míchání vaříme až do zhoustnutí. Poté je již postup stejný jako u všech marmelád.

Džem z banánů a josty

Budeme potřebovat:

– 0,6 kg josty,

– 0,4 kg banánů,

– 0,5 kg želírovacího cukru 2:1

Postupujeme takto: Jostu omyjeme, banány oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Ovoce dáme do hrnce, zalijeme troškou vody a přivedeme k varu, přidáme cukr a mícháme až do zhoustnutí. Poté naplníme skleničky a postupujeme stejně jako u ostatních marmelád.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář