bujon

Vyrobte si domácí bujon ze zeleniny z vlastní zahrádky

Taky se vám někdy zdá, že koupený bujon už není to, co býval? A hlavně že obsahuje i látky, které nejsou zrovna zdraví prospěšné? Tak si zkuste vyrobit domácí bujon, protože to vůbec není složité.

Co budete na výrobu bujonu potřebovat

Na výrobu bujonu je potřeba veškerá podzimní zelenina, tedy:

  • 4 větší mrkve,
  • 4 pastináky,
  • 2 pórky,
  • ½ bulvy celeru (nebo několik celerových listů),
  • cca 3 lžíce soli.

A jaký je postup

Veškerou zeleninu očistíme a nakrájíme na menší kostky. Vložíme do mixéru a rozmixujeme na kaši. Teprve do kaše přidáme sůl a důkladně rozmícháme. Potom vzniklou hmotu rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem, a to ve vrstvě vysoké asi 1 cm. Sušíme v horkovzdušné troubě na teplotu 50 °C a necháme mírně pootevřená dvířka (vložíme do nich např. vařečku), aby mohla unikat vlhkost. Asi po dvou hodinách bude hmota dostatečně pevná na to, abychom si do ní naznačili malé obdélníčky – velikosti bujonu. Vrátíme zpět do trouby a necháme zcela uschnout a ztvrdnout. Potom ji nalámeme podle vyznačených čar na jednotlivé obdélníčky a ihned dáváme do skleniček se šroubovacím uzávěrem.

Jak uchovávat bujon a jak dlouho vydrží

Uchováváme v chladu a temnu, protože na světle by zelenina ztratila svou barvu. Takovýto bujon vydrží i několik let, aniž bychom do něj přidali nějaké konzervanty – vyjma soli. Dáváme jej do polévek, vývarů a omáček, prostě všude tam, kde jsme zvyklí dávat bujon pro zvýraznění chuti.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít