posezení

Dřeviny v nádobách jsou efektivní dekorací. Které druhy lze takto pěstovat a jak se o ně starat?

Dřeviny pěstované v nádobách, tj. v květináčích či kontejnerech jsou vhodnou dekorací na balkon či terasu, ale také jsou ideálním doplňkem pro každou pevnou plochu, hodí se taktéž coby ozdoba vstupního prostoru apod. Pro někoho se jedná o jedinou možnost, jak si dopřát kousek přírody. Pro jiné je lákavou výzvou v rámci pěstování a zároveň možností, jak si užít více zeleně.

Dřeviny pěstované v mobilní nádobě potřebují více péče než rostliny volně rostoucí na zahradě. Důvod je prostý, neboť v tomto případě rostliny v nádobě nemají přístup k vodě a živinám. A to jim je zapotřebí dodat prostřednictvím správné péče.

Volba místa a míra zálivky

Podstata spočívá v umístění. Pokud se jedná o dřeviny v mobilní nádobě pěstované v zimní zahradě, ve vstupní hale, v chodbě apod., kdy tak jde o potenciální nejsušší prostředí, v tomto případě je nutná dostatečná zálivka.

Je nutné neopomenout, že i v exteriéru pěstované dřeviny v nádobách potřebují zálivku, neboť v případě deště se do mobilní nádoby nedostane mnoho vody. Mnohdy jsou nádoby umístěné i pod stromy či na balkoně pod střechou apod. I v období vydatných dešťových srážek alespoň dvakrát týdně zkontrolujte substrát, jestli je vlhký. Rostliny potřebují zálivku i za větrného počasí, neboť právě vítr vysušuje substrát.

Význam má i materiál mobilní nádoby. Jestliže se jedná o plast či dřevo, tak tyto materiály udrží více vody po delší dobu než kameninové či keramické nádoby.

Četnost hnojení

Nejvíce je potřeba hnojit od jara do poloviny léta. Pokud pěstujeme v nádobách dřeviny, které plodí ovoce, pak hnojíme déle, tj. zhruba do dvou až tří týdnů před samotnou sklizní. Ideální jsou hnojiva kapalná, která se mísí s vodou, použít můžete i rychlorozpustná či hnojivo ve formě rozpustných granulí, kdy dochází k postupnému uvolňování s každou další zálivkou.

květináče - Dřeviny v nádobách jsou efektivní dekorací. Které druhy lze takto pěstovat a jak se o ně starat?

Adekvátní postup při přesazování

Přesazování je pro dřeviny pěstované v nádobách velmi zásadní záležitostí, díky tomu získají nový substrát. Dřeviny přesazujeme na jaře a nejlepé jednou za dva roky do té doby, dokud dřevina nedospěje. Jakmile se tak stane, tak nadále však je nutné odstranit a vyměnit vrchní vrstvu substrátu. Současně použijeme i pozvolna uvolňující hnojivo.

Na co nezapomenout?

Pravidelně odstraňovat plevel, který odebírá rostlinám potřebné živiny. I v nádobách je nutné počítat s tím, že tam bude růst plevel. Také sledujeme případný výskyt chorob či škůdců. Záleží samozřejmě na konkrétním druhu rostliny.

Dřeviny vhodné pro pěstování v mobilní nádobě

Zde je podstatné vědět, že je možné rostliny v tomto případě rozdělit na dvě skupiny. Do první náleží rostliny, které přečkají zimu a do druhé řadíme druhy, které je třeba zimovat na bezmrazém místě. Od toho se odvíjí i samotný nákup. Je nutné počítat s tím, pokud si pořídíte dřevinu, která nemůže být přes zimu venku, abyste ji měli kam umístit. Mnohdy postačí i sklep. I tak je však nutné tento fakt při výběru neopomenout.

A co je tedy možné pěstovat v nádobě? Zajisté vás okouzlí krásný keř s červenými květy neboli marhaník, který potřebuje však bezmrazé přezimování. Další možností je například fíkovník smokvoň, korálovec hřebenitý, olivovník evropský, štetkovec, oleandr apod.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít