ananas

Umíte zbavit ananas jeho tuhé slupky? Máme pro vás hned dva způsoby

Patří k nejrozšířenějším jedlým zástupcům broméliovitých vůbec a díky jeho snadnému pěstování si ho dnes můžeme dopřát po celý rok! K překonání jeho tuhého obalu však naše zručnost často nestačí a pokud přece, je výsledkem navíc i hromada odpadu a spousta ztracené šťávy. A toho všeho je opravdu škoda, protože ananas obsahuje také množství prospěšných vitamínů a dalších cenných látek, které mohou být pro naše zdraví skutečně cenné.

Konzervace tyto pomocníky z větší části ničí, navíc použitý sirup zpravidla obsahuje velké množství cukru, jež nám rozhodně neprospívá. A o jakých vitamínech a stopových prvcích vlastně mluvíme?

 • bromelin
 • vitamíny skupiny B
 • vitamín C
 • betakaroten
 • draslík
 • hořčík
 • zinek
 • síra
 • sodík
 • železo
 • mangan
 • fosfor
 • kyselina citronová
 • kyselina tartarová
 • kyselina maleinová

Zejména  o bromelinu se v poslední době hodně mluví. Jakožto regulátor shlukování krevních destiček brání riziku trombózy a dalších srdečních chorob, včetně onemocnění věnčitých tepen a anginózních bolestí. Potvrzeny byly i protinádorové účinky, ředění hlenu, příznivé působení na klouby, léčbu revmatu a dny, protizánětlivé účinky a ochrana před bakteriemi a parazity. Každý kousek ananasu je tak velmi cenný a bylo by škoda se o něj připravit nerozvážnou kuchyňskou úpravou.

ananas slupka - Umíte zbavit ananas jeho tuhé slupky? Máme pro vás hned dva způsoby

Jak oloupat ananas snadno a rychle (a téměř bez odpadu)

Nebojte se, nejde o nic náročného a existuje dokonce postup i pro úplné začátečníky. A právě s ním začneme. Ananas jednoduše omyjte, osušte a nakrájejte na kolečka (to úplně spodní vyhoďte). Následně každé kolečko zvlášť oloupejte – nezakrajujte do dužiny moc. Černé flíčky zbytků slupky nevadí, později je odstraníte ostrou špičkou nože. Nakonec vykrojte dřevnatý střed a podle potřeby naporcujte. A máte hotovo.

Druhý způsob používají profesionální kuchaři. Z ananasu odstraní jeho spodní část a postaví ho na rovnou desku. Následně opravdu ostrým nožem odkrajují slupku odshora až dolů, přičemž si ananas přidržují za chocholku zelených listů. Nakonec odstraní i tu, rozkrojí ananas napůl, vykrojí zdřevnatělý střed a naporcují.

Dejte si však pozor, abyste lahodnou dužinu nepotřísnili svíravými a štiplavými silicemi ze slupky. Nůž po každém zakrojení omyjte a pro samotné krájení dužiny si raději vezměte úplně čistý. Za tu chuťovou extázi na talíři bez nepříjemných vedlejších efektů tato „pracnost“ rozhodně stojí.

Ananas jako léčivý prvek v jídelníčku

Toto lahodné ovoce si můžete dopřát jen tak nebo po něm sáhnout pokaždé, když váš dům navštíví nepříjemné zdravotní obtíže v čele se zácpou. Na tu je totiž ananas jako dělaný. Umí také vyčistit a ozdravit močové ústrojí a to zejména v podobě šťávy. Působí výrazně močopudně, a navíc zbavuje močové cesty nežádoucích mikroorganismů. Kúra z ananasové šťávy má podobu dvou decilitrů, popíjených třikrát denně během tří týdnů. Jestliže je vaše zažívání příliš citlivé, nařeďte ananasovou šťávu s vodou v libovolném poměru.

Často jsou zmiňovány i hubnoucí účinky ananasu. Použít se může prakticky ve všech typech redukčních ale i čistících diet. Pomáhá proti pocitům únavy a také hladu, což pomáhá snáze překonat ta nejkritičtější období při změně jídelníčku.

A hodí se i dietářům, kteří to se svou svou odhodlaností a pevnou vůlí právě nepřehánějí. V takovém případě je doporučována jedna sklenička ananasové šťávy místo večeře denně. Už po třech týdnech by se měly účinky dostavit. Pro detoxikaci je zase doporučováno během 3-4 dnů konzumovat pouze ananas spolu s 2,5 litry čisté vody denně.

A nakonec ananas pomáhá také při rekonvalescenci nebo po zvýšené fyzické zátěži. Poslouží vám tak jak chutná svačinka i účinný povzbuzovač zároveň. A to jsou plusy, které se rozhodně neodmítají.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

3 × 2 =