káva

Proč pít náhražky kávy a jaké to jsou

Pijete kávu častěji, než je doporučená denní dávka, a přemýšlíte, čím ji nahradit? Pak pro vás máme několik možností, které jsou všechny veskrze přírodní a plné vitamínů. Samotná káva má však také pozitivní účinky na náš organismus, a tak si zkuste vyladit ten správný poměr různých nápojů.

Proč zkusit náhražky kávy

Náhražky kávy musejí chtě nechtě zkusit kardiaci, těhotné a kojící ženy a lidé trpící žaludečními vředy. Naopak tyto náhražky většinou obsahují lepek, a tak nejsou vhodné pro celiaky. Náhražky kávy neobsahují kofein, a tak je mohou i děti, a je možné je pít i večer před spaním.

Jak to bylo v minulosti

Již v dávných dobách našich babiček a prababiček bylo zvykem popíjet různé náhražky kávy, a to jednoduše z finančních důvodů – byly totiž zcela běžně dostupné. Patřila k nim melta (z čekankového kořene), žaludová káva (z pražených žaludů), a různé druhy kávy z praženého ječmene atd.

800px 2009 06 20 Silvolde 02 dinkel - Proč pít náhražky kávy a jaké to jsou

Zdroj foto: wikipedie                                 špalda

A co si můžete koupit dnes

Melta

Dodnes se prodává melta, jako za časů našich babiček. Obsahuje kromě čekankového kořene také žito, ječmen a topinambur. Doporučujeme ji doplnit mlékem nebo Salkem.

Cikorka

Je tradiční náhražka kávy vyráběná jen z kořene čekanky. V Evropě je známá již od 17. století, u nás se pak začala vyrábět ve století 19. Cikorka je jako jedna z mála vhodná i pro celiaky, protože neobsahuje lepek.

Žaludová káva

I ta je dnes běžně k dostání a je složená jen z pražených žaludů. Dávejte si pozor jen na poněkud drsnější chuť a raději tuto náhražku doplňte mlékem a cukrem.

Caro

Pro děti i pro sebe volte lahodný nápoj Caro, který se skládá z čekanky, žita, ječmene a sladu z ječmene. Ze všech náhražek je asi nejjemnější, a to i bez použití mléka a cukru, tedy jednoznačně nejdietnější varianta.

Špaldová káva

Tato náhražka je vyrobena z pražené pšenice špaldy, obsahuje tedy lepek, ale i velké množství zdraví prospěšných látek, jako např. vitamíny skupiny B, hořčík, vápník, fosfor a zinek.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

20 − five =