Dvouletky, to je označení pro rostliny, které jedním rokem vysejeme a druhým kvetou. Jejich čas přichází, když pomalu odkvétají jarní cibuloviny a letničky ještě nezačaly kvést. Vyplní tak prázdné místo v záhonu.
Dvouleté rostliny se netěší takové pozornosti jako třeba letničky nebo trvalky. Je to škoda, umí vizuálně zaplnit prázdné místo. V prvním roce života se jim vytvoří vegetační orgány (kořen, listová růžice), ve druhém se objeví květ, semena a rostlina odumírá. Mnoho dvouletek se dokáže samovolně vysemenit, takže v okolí mateřské rostliny se objeví množství mladých kousků.
Náprstník červený (Digitalis purpurea)
Je zpravidla dvouletá rostlina. Své jméno dostal podle typického tvaru květů, které se podobají náprstku. V přírodě ho najdeme v lesních světlinách a lemech, na pasekách, zejména ve středních a vyšších polohách.
Je velmi dekorativní a vzhledem ke své výšce (až 180 cm) nepřehlédnutelný. Z tohoto druhu bylo vyšlechtěno mnoho zahradních forem. V prvním roce se vytvoří přízemní růžice, druhým rokem vyžene přímou lodyhu. Květy se objeví v červnu až srpnu, v jednostranném vzpřímeném hroznu. Zvonkovité květy mají většinou purpurovou barvu, uvnitř se vyskytují fialové až červené skvrnky. Květy jsou velmi nápadné.
Drobná semínka vyséváme od jara až do počátku léta na stanoviště nebo do nádob. Vyhovují mu vlhké, kypré půdy s dostatkem humusu. Nejlépe se mu bude dařit na slunném nebo polo-stinném stanovišti. V době květu potřebuje dostatečnou zálivku. Pokud na něm necháte květenství až do otevření plodů, dochází k samo-výsevům. Pozor, i když se jeho výtažky využívají k léčbě některých chorob srdce, je považován za jedovatý.
Topolovka růžová (Alcea rosea)
Topolovka je atraktivní, 2-3 m vysoká dvouletka. Je pěstována v zahrádkách, zplanělou ji můžeme najít v okolí lidských sídel, na skládkách a rumištích. Je vysoká a s velkým množstvím pastelově zabarvených květů. Kvete postupně od července do října.
Vysoký stvol je citlivý na vítr, musíme pro ni najít závětrné místo nebo vytvořit oporu. Půdu potřebuje propustnou, mírně vlhkou a spíše lehčí. Má ráda teplo a sluneční paprsky. Lodyha narůstá rychle, proto je třeba ji přihnojit organickým hnojivem.
Na trvalé stanoviště se vysévá od května/června, sazeničky můžete předpěstovat už od dubna a na trvalé stanoviště ji vysadíme na přelomu léta a podzimu. Když kvete, potřebuje vydatnou zálivku. Nejlépe vypadá v řadě nebo ve skupině podél zdi nebo jako pozadí letničkového záhonu. Pokud má dobré stanoviště, může vydržet i více let a množit se samo-výsevem.
Topolovka je léčivá, obsahuje slizové látky, které ochraňují a léčí zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího systému. V podobě macerátu pomáhají s ekzémy, spáleninami a podrážděnou kůží.
Divizna velkokvětá (Verbascum denziflorum)
Obvykle se pěstuje jako dvouletka, ale k dostání jsou i víceleté druhy. Diviznu známe jako léčivku, využívá se květ (žlutá koruna květu oddělená od kalichu). Pomůže nám s nemocemi dýchacích cest, zahleněním, chrapotem, kašlem, ale také se špatně hojícími se ránami, otoky a vředy na kůži.
Velmi často doroste 1-2 m výšky, v době květu je výraznou dominantou zahrady. Kvete jasně žlutými květy uspořádaných do úzkých klasů. Má velmi silné a dlouhé kořeny, na vláhu není náročná. Ve volné přírodě ji najdeme na kamenitých stráních, lesních pasekách, také v okolí lidských obydlí nebo na skládkách. V prvním roce vytváří šedozelené plstnaté růžice, dalším rokem kvete.
Vyhovuje ji sušší, dobře propustná a chudší půda. Nebude prospívat v příliš těžkých, vlhkých a studených zeminách. Může se vysévat přímo na stanoviště v teplejších jarních měsících. Nejlépe vynikne v přírodních partiích zahrad. Po vysemenění rostlina uhyne, snadno se však rozmnožuje samo-výsevem, takže se na zahrádce můžete těšit z dalších generací.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz