růže

Jak využít epsomskou sůl v zahradě? Pomáhá při klíčení semen i chrání rostliny před chorobami a škůdci

Epsomská sůl se skládá z hydratovaného síranu hořečnatého, přirozeně se vyskytujícího minerálu nejprve nalezeného Epsomu v Anglii. Epsomská sůl má řadu aplikací na poli domácího léčiva – dva nejznámější jsou jako laxativum a lék na zmírnění bolesti. Co si mnoho lidí neuvědomuje je to, že epsomská sůl má také několik použití v ekologickém zahradnictví. Zde je 10 způsobů, jak využít epsomskou sůl v zahradě.

1. Zlepšete klíčení semen

Použití epsomské soli jako půdního doplňku před sazením dává vaší zahradě silný nárůst hned od začátku. Hořčík napomáhá klíčení semen a pomáhá posílit buněčné stěny, což vede k většímu množství a k silnějším sazenicím. Pro dosažení nejlepších výsledků vložte 1 šálek soli na 30 čtverečních metrů vyčištěné půdy nebo 1 až 2 polévkové lžíce do půdy na dně každé díry předtím, než do ní vysadíte semena.

2. Zvýšení absorpce živin

Mnoho komerčních hnojiv přidává hořčík, který pomáhá kořenům rostlin převzít životně důležité živiny (dusík, fosfor, síru). Pro ty, kteří používají všechny organické materiály k hnojení svých zahrad, přidání epsomské soli do půdy bude přirozeně zlepšovat vstřebávání, což eliminuje potřebu zpracovaných chemických hnojiv.

3. Nárazový transplantační šok

Každý zahradník ví, že přesazení rostlin z vnitřních prostor do venkovních nebo z menšího květináče do většího, může být pro každou rostlinku šok. Hnojení epsomskou solí v novém prostředí jim pomůže předejít poškozeným kořenům a překonat transplantační šok. Nezapomeňte přidat vrstvu půdy na sůl nasypanou do děr, aby kořeny nepřišly do přímého kontaktu s těmito koncentrovanými minerály hned.

4. Zelené listy

Rostliny, které nemají dostatek hořčíku, mohou mít žluté listy. Je to proto, že hořčík je nezbytnou složkou při výrobě chlorofylu. Pokuste se posypat epsomskou sůl kolem rostlin, abyste dosáhli zdravějších listů. Asi 1 lžíce na 12 cm výšky jednou za měsíc vede k prospěchu rostlin ve vaší zeleninové zahradě. Použít to můžete u různých rostlin, jako jsou stromy, keře, květiny a trávy.

5. Zabraňuje kroucení listů

Kroucení listů může být také způsobeno nedostatkem hořčíku v rostlinách. Opět přidejte epsomskou sůl do půdy kolem základny nemocné rostliny. Alternativně můžete pro rychlejší vstřebávání smíchat 2 polévkové lžíce epsomské soli v 5 litrech vody a aplikujte přímo na listy.

 

Epsomská sůl wikipedie - Jak využít epsomskou sůl v zahradě? Pomáhá při klíčení semen i chrání rostliny před chorobami a škůdci

Zdroj foto: wikipedie

6. Odstraňuje zahradní škůdce

I když epsomská sůl nebude dehydratovat slimáky a šneky jako stolní sůl (chlorid sodný), může být stále používána k odstraňování škůdců. Krystaly hydratovaného síranu hořečnatého jsou ostré a při posypání kolem rostlin mohou poškrábat a podráždit těla a nohy nežádoucích zvířat stejně jako křemelina. (Mějte na paměti, že epsomská sůl se ve vodě velmi snadno rozpouští, a proto je možné, že déšť ji pravděpodobně umyje.)

7. Pěstujte sladké ovoce

Produkce ovoce je důvod, proč některé rostliny vůbec pěstujeme. Aplikujte epsomskou sůl na ovocné a ořechové stromy, keře a vinné révy pomocí stejných metod a výše uvedených množství. Tím zvýšíte hladiny chlorofylu uvnitř rostlinných buněk. Zvýšená energie znamená více cukru, což umožňuje rostlině produkovat vyšší výnosy sladších, zdravějších plodů.

8. Chutnější rajčata

Rajčata jsou jednou z mála zahradních obyvatel, jejichž poměr velikosti ovoce k rostlinám je těžší než průměr, což vede k ještě vyšší pravděpodobnosti nedostatku hořčíku. Z tohoto důvodu by rajčata měla být hnojena epsomskou solí dvakrát častěji než jiné rostliny. Také proto, že rajčata jsou náchylná k nedostatku vápníku (hniloba na konci květu), většina rajčatových hnojiv obsahuje vápník, který bude konkurovat hořčíku pro absorpci kořenů. Přirozené hnojení je proto účinnějším způsobem dodávání hořčíku těmto rostlinám. Zalévejte rajčata vodou s rozpuštěnou epsomskou solí – 2 polévkové lžíce na 1 litr vody, každé 2 týdny.

9. Bohatší papriky

Papriky jsou další oblíbená zahradní rostlina s poměrem velikosti ovoce k rostlině vyšší než průměr. Jako takové by měly být též hnojeny hořčíkem každé dva týdny, aby se dosáhlo vyššího výnosu a většího ovoce. U pálivé papriky může přetížení vést k plodům s menší pálivostí, takže v tomto případě může být vhodnější metoda úpravy půdy.

10. Krásné, bohaté růže

Zajímali jste se, proč jsou růžové keře vašich sousedů plnější než vaše a produkují tolik dalších květů? Je velmi pravděpodobné, že odpovědí je epsomská sůl. Nejen, že pomáhá růžím produkovat větší květy ve větším množství, hořčík také pomáhá při růstu nových poupat ze základny rostliny. A samozřejmě, epsomská sůl zvyšuje produkci chlorofylu, což znamená tmavší listy. Pro maximální užitek by růže měla být již v době výsadby nejméně hnojena epsomskou solí, pak znovu při prvním znamení nového růstu a ještě jednou, když jsou květy plné květu.

Epsomská sůl pro každou zahradu

Je téměř nemožné používat příliš mnoho epsomské soli ve vaší zahradě. Síran hořečnatý je pH neutrální, takže nepoškozuje půdu. Krystaly se rozpadají na vodu, hořčík a síru – tři složky, které jsou pro většinu rostlin prospěšné. Epsomská sůl je bezpečná, snadno se aplikuje a rychle pracuje na nápravě různých problémů a zvyšuje celkové zdraví vaší zahrady. Jako by to nestačilo, epsomská sůl je také levná, což z ní činí jednu z nejdokonalejších nástrojů pro zodpovědného zahradníka.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Zavřít