meciky

Mečíky: Divoké druhy v ČR a historie šlechtění

Neexistuje snad zahrada, na níž by tito krasavci nerostli. Mečíky dokáží zaujmout prakticky v jakékoliv výsadbě a zahradníci se každoročně předhánějí v tom, jakou unikátní odrůdu dokáží na světový trh dodat.

Ale věděli jste, že divoké mečíky najdete i u nás? Nebo to, že ještě v prvorepublikových zahradách u nás prakticky nebyly vůbec k vidění? Pokud i vás mečíky fascinují, přečtěte si o nich s chutí něco víc.

Kde u nás najdete plané druhy mečíků?

Ty, které se používají pro šlechtění stále velkolepějších a pestrobarevnějších zahradních odrůd, pocházejí z jižní Afriky. Ovšem dva zástupci rostou vzácně i u nás. Jde o mečík střechovitý (Gladiolus imbricatus) a mečík bahenní (Gladiolus palustris).

Mečík bahenní je typickou středoevropskou rostlinou, dnes je však chráněn na všech místech výskytu. U nás se dříve vyskytoval hned na 15 lokalitách, dnes ho však lze spatřit pouze ve třech. Největší šanci máte v NPP Slatinná louka u Velenky (součást přírodního parku Kersko – Bory) v okrese Nymburk. Kvete menšími fialovými květy.

Velmi podobně však vypadá i mečík střechovitý. Není tak ohrožený jako jeho předchozí příbuzný. Najít ho můžete na loukách v Beskydech, Jeseníkách nebo třeba v Drahanské vrchovině.

mecik v prirode - Mečíky: Divoké druhy v ČR a historie šlechtění

Zdroj foto: pixabay

Za krásu mečíků vděčíme Kanadě

První šlechtěné mečíky se dostaly do Evropy prostřednictvím Velké Británie a to někdy ve druhé polovině 17. století. Ovšem množství květů ani výška stále nebyly nijak oslňující. Díky špatné přizpůsobivosti šlo navíc o rostliny, určené výhradně do skleníků

To se změnilo až v roce 1931, kdy se Kanaďanovi Palmerovi povedlo vypěstovat legendární odrůdu ‚Pikardie‘. Od divokých mečíků se lišila na první pohled. Květní stvoly měřily okolo 1,5 metru a každý z nich nesl minimálně 20 poupat nevídané velikosti. Zmizela i pověstná křehkost mečíků, což jim otevřelo dveře do zahrad celého světa.

První ´Picardie´ byla růžová a dnes jí najdeme v rodokmenu prakticky všech běžně pěstovaných vyšlechtěných odrůd. Mečíky se od první poloviny změnily opravdu značně – došlo ke změně tvaru květenství i barevné pestrosti.

Na trhu přibudou každý rok desítky nových odrůd

Není divu, že se šlechtění mečíků věnuje množství zahradníků po celé zeměkouli. Každý rok se tak v sortimentu objevuje spousta novinek. A své úspěchy si na tomto poli může zapsat i Česká republika. Zakoupit tak můžete jedinečné odrůdy, vyšlechtěné u nás. Známé jsou například:

‚Amis‘

‚Marsyas‘

‚Jiří Václavík‘

‚Boreas

Další významné „mečíkové školy“ však najdeme i v Rusku, na Slovensku, v USA nebo třeba v Litvě.

gladiola - Mečíky: Divoké druhy v ČR a historie šlechtění

Zdroj foto: pixabay

Holandské mečíky a ti druzí

Mečíky dostupné na trzích téměř vždy patří do kategorie „holandského typu.“ další kategorie, nesoucí vágní název „Ostatní“ je k vidění spíše v botanických zahradách, pokud vůbec. Nejde však o nic špatného.

Vždyť mečíky holandského typu se vyznačují velkými květy a zpravidla hladkými okvětními lístky, byť některé odrůdy se mohou chlubit i půvabným řasením. Skvěle se hodí pro komerční pěstování. Jejich květy dlouho vydrží i po řezu a nejsou ani nijak náročné na druh a kvalitu půdy. Rychle se také množí.

A barvy? Z původních růžových tónů se dnes vyvinula jedna z největších barevných palet šlechtitelské říše. Kromě všech klasických odstínů tak můžeme narazit třeba i na hnědé či skoro černé mečíky, tmavě modré kousky nebo třeba mečíky se světle zelenými květy.

Mečíky se pojmenovávají často přímo na výstavách

A ještě jedna zvláštnost se k mečíkům váže. Navštívíte-li některou z větších květinových výstav, často tu najdete zcela „čerstvé“ odrůdy, pojmenované prozatím jen pracovními názvy. Budete-li mít štěstí, můžete se na výběru unikátního jména pro mečík podílet nebo alespoň přihlížet jeho slavnostnímu křtu a pojmenování. Jde o nádhernou událost, kterou si tuto velkolepé květiny jistě zaslouží.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít