ctyrboc

V čem je lepší novozélandský špenát než klasický?

Čtyřboč: Jak už název sám prozrazuje, jedná se o zeleninu pocházející z Nového Zélandu, ale současně i z dalších oblastí Austrálie. Do Evropy ji přivezl legendární kapitán James Cook a to ze své první cesty kolem světa v roce 1771.

Kromě označení novozélandský špenát má botanický název Tetragonia, česky zvaný čtyřboč. Tento název je podle netypických čtyřbokých plodů. A přestože se špenátem rostlinu spojuje pouze obdobné využití v kuchyni, tak zjistíte, že je výbornou a zdravou zeleninou. A kdo ví, možná jí na chuť přijdou i ti, kteří nepatří do skupiny milovníků klasického špenátu.

ctyrboc rozlozita 458x600 - V čem je lepší novozélandský špenát než klasický?

Zdroj foto:
Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Rostlina obsahující nejen vitamíny

Novozélandský špenát obsahuje vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamín C. Dokonce obsahem vitamínu C je srovnatelný jako citron. Čtyřboč má stejně vysoké procento kyseliny šťavelové jako špenát. Nejvyšší podíl v čerstvě utržených listech tvoří voda, další procenta patří bílkovinám, cukrům a bezdusíkatým látkám.

Zde pozor právě na obsah kyseliny šťavelové. Pro její účinek, kdy ve větším množství může způsobit ledvinové a močové kaménky. Lidé s poruchou látkové výměny a nemocní s ledvinami by měli konzumovat čtyřboč v přiměřené míře, rozhodně to nepřehánět.

Využití v kuchyni

Lze upravit tepelně, kdy nabízí stejné využití jako běžný špenát. Mladé lístky a výhonky je dobré krátce povařit ve vodě nebo v páře a podávat s kouskem másla nebo v syrovém stavu přidat do salátů, polévek, vaječných omelet, nádivek, těstovin apod. Je možné konzumovat čerstvé listy, ale právě pro vyšší procento kyseliny šťavelové nemusí každému být po chuti, tak je v tomto směru lepší tepelná úprava.

Zdroje: www.abecedazahrady.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář