durian

Durian – exotické ovoce, ke kterému příliš nečichejte

Pokud chcete ochutnat toto exotické ovoce, raději k němu příliš nečichejte. Durian má poměrně lahodnou chuť, připomínající vanilkový puding, jeho „vůně“ není ani trochu vábná.

Většina ovoce má příjemnou vůni i chuť, durian je však výjimkou. V tomto případě se nedá o vůni ani hovořit. Na asijských trzích je opravdu nepřehlédnutelný, spolehlivě se okolo stánku line zvláštní pach. Pach se stal i předmětem zkoumání a výsledek byl takový, že ho tvoří přibližně 50 složek. Zápach je tak silný, že v některých asijských zemích je zakázáno ho vnášet do veřejné dopravy nebo hotelu.

Svůj původ má ovoce v jihovýchodní Asii, dřevina může dorůstat až do výšky 25-50 m. Plody jsou velké přibližně jako fotbalový míč, durian kvete 1-2x ročně, doba kvetení je rozličná, závisí na druhu a místě výskytu. Durian začne plodit ovoce zhruba po 4-5 letech. Samotný plod může vážit 1-3 kg, barva je většinou zelená nebo hnědá, slupka ostnatá. Pokud vás neodradí silný zápach, na jeho dužině si můžete pochutnat.

Durian je nutričně bohatý a výživný, kromě vysokého obsahu vitamínů, v něm najdete i aminokyseliny, železo, draslík. Mnoho lidí na východě a nejen tam věří, že má durian afrodisiakální účinky.

plod durian - Durian – exotické ovoce, ke kterému příliš nečichejte

Jak se dostat dovnitř

Může se to zdát složité, ale určitě si s durianem poradíte. Najděte na slupce nejslabší místo a zapíchněte do něj nůž a rozřízněte. Pod slupkou se skrývají velká semena a dužina, na které si pochutnáte.

Semena durianuse praží a samotná dužina se používá do dezertů, džemů, povařený do polévek, také se používá jako dochucovadlo do zmrzliny a koktejlů. Můžete si na něm však pochutnat jen tak. Nedoporučuje se ale kombinovat s alkoholem, protože obsahuje enzym, který brání jeho odbourávání.

Durianu existuje více druhů, liší se zápachem, chutí, ale třeba také cenou. Většinou si ho buď zamilujete, nebo ho už nikdy více nedáte do pusy. U nás je trochu obtížně sehnatelný, obvykle ho najdete v sušené formě. Durian seženete ve větších vietnamských tržnicích.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář