Suchou zídku můžete také začít stavět již v únoru. Poradíme vám, jak na to, ale hlavně vám přinášíme poněkud netradiční rostliny a květiny, kterým se bude na suché zídce dařit, ale které tam běžně nedáváme.
Obecně o suché zídce
Suchá zídka by měla stát na otevřené poloze v orientaci na severozápad – jihovýchod. V pevném podloží stačí vykopat základy do 20 cm, u nesoudržného podkladu (písčitého) raději 30 cm. Samotná výška suché zídky by neměla přesáhnout 60 cm. Podloží je třeba udusat a na něj navršit kameny, které se dají snadno opracovávat. Ideální jsou vápenec, pískovec nebo břidlice. Máte-li v dosahu žulu, můžete využít i žulové kameny. Výhodnější jsou ve všech případech kameny trochu omšelé (povětrnostními vlivy) než čerstvě lámané. Větší kameny logicky patří dospod, menší navrch. Se stavěním zídky si trochu vyhrajte, až bude mít přesně takový styl, jaký se vám bude líbit.
Květiny na suchou zídku
Na suchou zídku se hodí všechny květiny a rostliny, které potřebují plné slunce a nevyžadují častou zálivku, dokonce jim nevadí přísušky.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org Osívka jarní
Osívka jarní
Osívka jarní (Erophila verna) patří do čeledi brukvovité a jedná se o planou bylinu. Na suchou zídku si ji ale můžete vysadit, nebo se vám v dalších letech sama vysemení a vyklíčí. Rostlinka klíčí na podzim, přezimuje v podobě listových růžic a druhým rokem vykvete. Je nenápadná, kvete v březnu až květnu drobnými bílými kvítky. Miluje písčitou půdu s málo živinami, roste i v chudých trávnících a vyskytuje se po celé Evropě.

Zdroj foto: Fornax, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons Řeřicha chlumní
Řeřicha chlumní
Řeřicha chlumní (Lepidium campestre) patří rovněž mezi brukvovité a jistě znáte její příbuznou – řeřichu setou. Tato řeřicha miluje vápencové podloží, a tak si ji vysaďte na vápencovou suchou zídku. Dorůstá 20 až 60 cm, na zídce bude spíše nižší, kvete od května do června bílými květy. Je jedlá.

Zdroj foto: H. Brisse (upload by Abalg), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons Rozrazil lékařský
Rozrazil lékařský
Rozrazil lékařský (Veronica officinalis) patří mezi krtičníkovité. Od středověku se používal jako léčivá rostlina na všechny druhy nachlazení. Pěstovat ji můžete na jakékoliv suché zídce, protože má ráda kamenité a písčité půdy. Dorůstá výšky 10 až 20 cm, kvete v červnu až srpnu drobnými světlými kvítky s tmavě modrými žilkami. Rostlina je víceletá.

Zdroj foto: commons.wikimedia.org Úročník bolhoj
Úročník bolhoj
Úročník (Anthyllis vulneraria) patří mezi bobovité a daří se mu zejména na vápenci. Na zídce se vám bude vyjímat žlutými květy, které kvetou od května do srpna. Poupata mívají červený přeliv, ale rozvinutím květů tuto barvu ztrácejí. Rostlina je vysoká 15 až 30 cm, v lidovém léčitelství se užívá zevně na rány a výplachy úst.

Zdroj foto: commons.wikimedia.org Krvavec menší
Krvavec menší
Krvavec menší (Sanguisorba minor) patří mezi růžovité. V minulosti se jednalo o léčivou zeleninu, koření i zeleninu, protože má nahořklou chuť. Dodnes ji můžete přidávat do salátů. Dorůstá 15 až 40 cm, květy jsou zelenavé až načervenalé. Má rád vápnitou půdu.
Dalšími rostlinkami vhodnými do zídky jsou samozřejmě sukulenty, netřesky, třapatka nachová a bylinky, které mají rády slunce a sucho (levandule, tymián, rozmarýn).
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, Bellmann H., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016; Böhmig, F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha, 2013
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz