Pokojovku Fatsia opečovávejte s citem, ale hlavně jí dopřejte nějaké významné místo, kde se bude pěkně vyjímat. Její atraktivitu a zejména krásu listů by bylo opravdu škoda přehlédnout.
Odkud pochází
I podle jména jak v češtině, tak v latině (Fatsia japonica) se dá hádat, že tato rostlina pochází z japonských ostrovů. Některé jiné druhy arálií jsou však domovem i jinde v Asii nebo také v Americe.
Jak vypadá
V domácích podmínkách doroste maximálně do výšky 1,5 m. A zatímco květy jsou nevýrazné a nejspíš je ani nezaznamenáte, listy jsou opravdu veliké a pěkně členěné. Jsou velké 20–30 cm v průměru, mají leskle zelenou barvu a malé trny.
Co potřebuje
Arálie potřebuje zejména hodně světla – zvláště pak kultivary, které mají vybarvené listy (naopak celozelené odrůdy se spokojí i s polostínem). Potřebuje chladnější místnost s teplotou kolem 18 °C, v zimě teploty od 8 do 10 °C. V létě potřebuje vydatnou zálivku, ale zároveň i občasné vyschnutí substrátu. V zimě naopak potřebuje zálivku menší. Je pro ni důležitá i vyšší vzdušná vlhkost – pomůže rosení, sprchování i omývání listů. Během vegetačního období doporučujeme zalévat hnojivem s větším obsahem dusíku. Jako substrát volte kompost, rašelinu a písek v poměru 3:1:1. Arálii nikdy nestříhejte ani neseřezávejte!
Choroby a škůdci
Zatímco arálie není náchylná na choroby, mohou ji postihnout škůdci – zejména molice, mšice a puklice. Pomůže zvýšit vlhkost vzduchu, škůdce mechanicky nebo chemicky odstranit a kontrolovat jejich další výskyt.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz