Někteří lidé si myslí, že houby jsou hlavně velké množství vody, vláknina a trochu nějakých minerálních látek, a nepřikládají jim velký význam. To je ovšem hluboký omyl. Naštěstí je stále více těch, kteří objevili kouzlo hub jako vynikajícího chutného jídla, které navíc našemu tělu dodá spoustu živin. Ve vašem jídelníčku by tedy houby neměly chybět a zdaleka nejde jenom o letní období. Mohou se v něm objevovat po celý rok.
Jsme národ houbařů, často vyrážíme do lesa a vracíme se s plným košíkem. Co tedy od hub očekávat z nutričního pohledu? Ano, z velké části jde skutečně o vodu, které obsahují až 90 %. Na druhou stranu ale v nich nenajdete žádný tuk, a naopak hodně vlákniny, takže tvoří ideální stravu při redukčních dietách. Svojí strukturou připomínají maso, proto se jim ne nadarmo říkávalo maso chudých.
Jaké zdravotní benefity nám houby přinášejí obecně? Pomáhají snižovat krevní tlak a také hladinu cholesterolu. Podporují tělo v odbourávání volných radikálů a dalších toxinů. Zároveň fungují i jako prevence rakoviny tlustého střeva. Vyměňte tedy alespoň v létě tučné uzené klobásy za houbová jídla, vaše tělo vám rozhodně poděkuje.
Kousky, které se do kuchyně nehodí
Hovořili jsme nyní především o lesních houbách, které najdete v našich hájích. Specifickou kategorií jsou ovšem houby medicinální. Jejich nutriční potenciál je ještě mnohem vyšší, pomáhají jako zdravotní prevence i při léčbě celé řady chorob. Některé se užívají zpravidla ve formě extraktů jako reishi, protože je příliš tuhá a pro kuchyňské využití tím pádem naprosto nevhodná. Existují i další houby, které jsou někde na pomezí, třeba cordyceps neboli housenice čínská se sice nakonec dá přidat do polévek nebo k masu, ale žádný kulinářský koncert od toho nečekejte.
Máme ale na druhou stranu i kategorii hub, které patří do kategorie medicinálních a zároveň je bez uzardění můžeme označit za opravdové klenoty kuchyně. Pojďme se na ně tedy zaměřit.
Hlíva ústřičná
Hlívu ústřičnou můžete potkat i v našich lesích. Hlavním benefitem hlívy ústřičné je vysoký obsah polysacharidů, má silný vliv na podporu imunity. Nezastupitelné je její působení na snižování cholesterolu. Efektivně pomáhá při vyčerpání a únavě, slouží jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. V kuchyni má navíc téměř neomezené využití. Dá se zapékat, smažit, vařit, péct. Můžete ji restovanou přidat k vařeným těstovinám. Lahůdkou budou lasagne zapečené s hlívou. Ochutnáte-li falešnou dršťkovou polévku z hlívy, už nikdy nebudete chtít nic jiného. Také smetanová omáčka s hlívou ústřičnou je skvělou pochoutkou, dejte si k ní chutný brambor a budete se olizovat. Guláš z hlívy je také vynikající, už nikdy nezatoužíte po tom klasickém.
Shiitake
Shiitake je kouzlem asijské kuchyně. I ona pomáhá imunitě, když ji budete konzumovat, virové infekce se vám budou obloukem vyhýbat. Pozitivní efekt má při ekzémech, alergiích. Snižuje krevní tlak i cholesterol. Zbavuje tělo volných radikálů. Během léčby rakoviny tlumí vedlejší účinky chemoterapií, takže je vhodným doplňkem klasických léčebných postupů. Podobně se stává dobrým pomocníkem při cukrovce. Hlavně se ale bez shiitake neobejde téměř žádný asijský pokrm, protože vyniká zvláštní lahodně kořeněnou chutí. Má velmi univerzální použití pro dušení, vaření, zapékání, ale třeba výborná je i na grilu. Hodí se dušené pod maso, výborná je do polévek, k těstovinám, ale můžete si z nich uvařit třeba i skvělé rizoto.
Enoki – penízovka sametonová
Enoki nebo-li penízovka sametonohá, i tyto houbičky s dlouhou bílou tření a chřupavou dužinou by u vás doma neměly chybět. Nejdříve, než se pustíme do tipů, jak s nimi v kuchyni naložit, si řekneme něco o jejich léčebných účincích. Pomáhají proti rakovině, což si prověřili například v Japonsku a posilují imunitu. Osvědčuje se i při kožních potížích jakou jsou ekzémy nebo akné. Výborné jsou syrové v salátech, zvláštní ovocně-ořechová chuť houby vás nadchne. Proto patříte-li k milovníkům zeleninových salátů, rozhodně je vyzkoušejte, fantazii se meze nekladou. Delikatesu tvoří obzvláště v salátech asijského typu. Tepelně se dají upravit jenom lehce a krátce, při delším působení tepla třeně tvrdnou, takže byste si zrovna moc nepochutnali. Použít se dají třeba do polévek, kam je ale třeba houby vhodit až těsně před podáváním, právě aby varem neztuhly.
—————-Komerční článek—————-