hořčice setá

Hořčičná semínka pomáhají zevně i vnitřně

Hořčice není jen plnotučná, křemžská či dijonská. Samotná hořčičná semínka obsahují mnoho antioxidantů, stopových prvků i omega-3 mastné kyseliny, čímž se mohou řadit mezi skutečné elixíry života.

Odkud pochází

Hořčice sama o sobě pochází z Asie, poprvé byla pěstována v Indii již v dávném starověku. Díky obchodníkům se pak dostala do dalších starověkých říší (Palestina, Egypt, Řecko a Řím). Dnes se pěstuje hojně po celé Evropě (zejména Francie, Německo, Švýcarsko), ale i v USA.

Jak je to s druhy hořčice

Jistě jste si všimli, že není jen jedna hořčice. Ve skutečnosti se jedná o několik příbuzných rostlin – hořčici setou neboli bílou (Sinapis alba), hořčici černou neboli brukev černou (Brassica nigra) a hořčici sareptskou neboli brukev sítinovitou (Brassica juncea). Nejjemnější z nich je bílá hořčice, nejostřejší pak černá hořčice. A například kremžská hořčice se vyrábí se semen bílé a černé hořčice.

semena hořčice - Hořčičná semínka pomáhají zevně i vnitřně

Co hořčičná semínka obsahují

Jsou významným zdrojem antioxidantů, čímž nás chrání před nemocemi, jako je např. rakovina. Dále obsahují omega-3 mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují srdeční a cévní činnost. A kromě toho v nich nalezneme ještě selen a hořčík, jež působí preventivně proti zánětům.

Jaké mají semínka léčebné využití

Vnitřně se používají pro léčbu astmatu, bronchitidy, migrény, zápalu plic, bolesti zubů, svalů, epilepsie… Také pomáhá trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Zevně pomáhá při koupeli proti studeným nohám, přikládá se jako obklad na rány nebo na hadí uštknutí. Hořčicový olej je možné použít na masáže.

A co v kuchyni

Hotovou hořčici samozřejmě používáme samostatně, nebo ji přidáváme do majonéz, salátových dresinků, zálivek, marinád, omáček či polévek. Hořčičné semínko se přidává do nakládaných okurek.

Pěstujete-li hořčici setou na své zahradě, zaryjte ji na podzim do půdy, slouží jako zelené hnojivo.

 

TIP:

 
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít