nashi

Nashi – exotická hruška plná vitamínů, kterou můžete pěstovat i u nás

S plody nashi se můžete stále častěji setkat na pultech našich obchodů a rozhodně si je nezapomeňte koupit a vyzkoušet. Mají různorodé využití, obsahují mnoho tělu prospěšných látek a my vás dnes přesvědčíme i o tom, že se dají dokonce pěstovat na našich zahradách.

Jak nashi vypadá

Nashi vypadá jako kříženec jablka a hrušky, avšak jedná se o samostatný druh hrušně Pyrus (Pyrus pyrifolia), který pochází z Číny a pěstuje se v celé Asii. Plody jsou světle až tmavě žluté s typickými hnědými skvrnkami (tzv. lenticelami). Mají sladkou a šťavnatou chuť, která připomíná ananas smíchaný se skořicí.

Co nashi obsahuje

Nashi obsahuje dost vody, dále bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamíny C, B, E, K, hořčík, vápník, fosfor, měď a další stopové prvky. Díky tomuto složení se jedná o „multivitamín“, který posiluje naši imunitu, detoxikuje organismus, zlepšuje trávení, snižuje hladinu krevního cukru, čistí ledviny a močové cesty vůbec. Je vhodný pro všechny, kteří se snaží zhubnout.

exotická hruška - Nashi – exotická hruška plná vitamínů, kterou můžete pěstovat i u nás

Co z nashi připravit

Nashi se konzumuje čerstvé i tepelně upravené. Čerstvé jej můžeme konzumovat i se slupkou, ovšem když jej oloupeme, bude o něco sladší. Hodí se do salátů, na výrobu kompotů i marmelád, do exotických koktejlů, dušené plátky nashi se podávají k pečeným masům, zvláště ke zvěřině.

A dá se pěstovat u nás

A pokud si toto ovoce natolik oblíbíte, že vám nestačí nabídka obchodů, můžete si docela dobře exotickou hrušeň vypěstovat na zahradě. Nakupujte ve specializovaných zahradnictvích a sázejte na podzim nebo na jaře – když nemrzne. Hrušeň stačí jedna, jelikož je cizosprašná. Takže ji mohou opylit i naše domácí odrůdy hrušní – samozřejmě za předpokladu, že pokvetou společně (v dubnu). Velkou výhodou nashi hrušní je to, že dorůstají maximálně 10 m výšky, jsou mrazuvzdorné do -25 °C a zejména jsou odolné vůči chorobám, kterými trpí naše domácí hrušně (např. strupovitost).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    Prosím o sdělení, kde si mohu objednat stromek hrušně NASHI. Děkuji za informaci.

  2. Profilový obrázek

    Prosím o sdělení, ve kterém zahradnictví lze zakoupit stromek hrušně NASHI? Děkuji

Zanechte komentář

Zavřít