Helichrysum italicum

Smil italský: Bylinka s vůní kari, která je vhodná i do sušených vazeb

Jestli chcete mít na zahradě všestrannou bylinku, stěží najdete lepší, než je právě smil italský. Posuďte sami, co všechno vám tato kytička přinese.

Odkud pochází

Ačkoliv se jmenuje italský, jeho prapůvodním domovem je slunné Turecko. Do Itálie a dalších částí Evropy se pak dostal díky obchodníkům s kořením.

Jak smil vypadá

Smil italský (Helichrysum italicum) je trvalka nebo letnička, a to podle toho, v jaké zemi roste. Tam, kde teplota v zimě neklesne pod -10 °C, je smil trvalkou, neboť namrzá jen jeho nadzemní část. V ostatních zemích, a tedy i u nás, se pěstuje spíše jako letnička. Je typická svým keříkovitým vzrůstem, stříbrnými listy a v létě rozkvetou sytě žluté květy.

Helichrysum - Smil italský: Bylinka s vůní kari, která je vhodná i do sušených vazeb

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Jak smil pěstovat na zahradě

Pokud se rozhodnete vypěstovat si smil na vaší zahradě, potřebuje slunné stanoviště, spíše suchou půdu, rozhodně vydrží spíš sucho než přemokření. Prakticky nepotřebuje přihnojování, stačí mu chudá půda.

Vhodné odrůdy na zahradu

Na zahradu, ale i ke kulinářským potřebám se hodí např. odrůda Helichrysum italicum „Dartington“, která skutečně mimořádně voní po kari.

Využití na zahradě

Na zahradě je smil vhodný do skalek, zídek, na obruby cestiček apod. Vynikne zvláště v kombinaci s rostlinami, které mají tmavozelené listy. Hodí se i do nádob, a to jak samostatně, tak v kombinaci s jinými letničkami.

Využití v kuchyni

Větvičky smilu s prvními květy se hodí ostříhat a usušit. Dá se pak přidávat do omáček, polévek, rýže apod., ale pozor: u smilu stejně jako u šafránu platí – všeho s mírou. I malá větvička dodá pokrmům vůni a chuť po kari. Pár sušených větviček můžete naložit do olivového oleje a získáte nejen kvalitní ochucený olej, ale i pěkně vypadající dekoraci do kuchyně.

Využití v suchých vazbách

Smil italsky můžete také usušit do suchých vazeb. Bude pěkný i samostatně, ale klidně se dá kombinovat se zaječími ocásky, slaměnkami a dalšími suchými květinami.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář