bělásek zelný

Jak se zbavit běláska zelného ekologickým způsobem.

Když vám bělásek zelný napadne celý záhon zelí nebo květáku, asi vás jako první napadne zaútočit na něj chemickým postřikem. Při rozsáhlém napadení, které zjistíte třeba po návratu z dovolené, to asi bude nejúčinnější, ale pojďte se podívat i na to, jak se dá s běláskem zatočit jinak – ekologičtěji.

Jak housenky běláska znehodnocují zeleninu

Housenky běláska zelného znehodnocují vaši zeleninu hned dvakrát: jednak okusují listy, u květáku i středové růžice, takže je potom květák prakticky k nepotřebě, za druhé zanechávají na zelenině svůj trus, který se obtížně omývá, a může dokonce obsahovat choroboplodné zárodky.

Prevence před běláskem

Pěstujte v okolí choulostivé zeleniny aromatické rostliny, které běláska odpuzují. Jsou to např. vratič, mateřídouška, rozmarýn či máta peprná. Účinné je také použít výluh z těchto rostlin a zeleninu jím postříkat namísto insekticidu.

rozmarýn wikipedie - Jak se zbavit běláska zelného ekologickým způsobem.

Zdroj foto: wikipedia          rozmarýn

Posypte zeleninu drcenými vaječnými skořápkami. Tak totiž běláska zmatete, protože samička si bude myslet, že jsou zde již nakladená vajíčka od jiné samičky. A vaječné skořápky se ze zeleniny odstraňují rozhodně mnohem lépe než housenky a jejich trus.

Jak se běláska zbavit bez chemie

Máte-li pouze malý záhon zelí nebo květáku, nejjednodušší bude housenky ručně sesbírat.

Další možností je přilákat na zahradu dostatečné množství ptáků, kteří se živí housenkami (např. kosi, drozdi, skřivani, dlaskové) – pomůžou pítka pro ptáky, krmítka a budky. A také dostatek klidu, aby se ptáci neplašili. Na takovou zahradu se budou ptáci rádi vracet.

Z hmyzu si na housenkách běláska zelného pochutná zejména lumčík žlutonohý, který se v letech přemnožení housenek obvykle také sám přemnoží, a tím pomáhá housenky likvidovat. Účinný trik, jak lumčíka na zahradu přilákat, však – na rozdíl od ptactva – zatím neznáme.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář