U zahradničení vždycky bude působit prvek náhody. Nemůžete ovládat počasí a navzdory vašim veškerým snahám se jednou ráno probudíte, abyste zjistili, že nějací škůdci zničili celý váš salátový záhonek. Existuje spousta způsobů, jak se může zahradničení pokazit, obzvláště pokud jste mezi zahradníky nováček. Zde jsou některé z nejčastějších zahradnických chyb, které lidé dělají.
Neotestovali jste si svou půdu
Pokud rok od roku odkládáte testování své půdy, protože vám to připadá jako zbytečná činnost navíc, můžete se odsoudit k předběžné nebo žádné sklizni. Půdní test může odhalit nedostatky živin, vysoké nebo nízké hodnoty pH a informace o odvodnění a struktuře. Pokud o těchto problémech nevíte, nemůžete pracovat na jejich nápravě.
Přeplněnost plodinami
To, že nasadíte příliš mnoho rostlinek a nedáte jim tak dostatek prostoru, je běžnou chybou. Když je zahrada přeplněná, rostliny soutěží o vodu, živiny a sluneční světlo. To znamená, že vaše rostliny nebudou tak silné, jak by mohly být. Mohli byste dokonce skončit tak, že byste museli přidávat dodatečné množství hnojiv a vody, abyste se pokusili tyto nedostatky kompenzovat. Vždy dodržujte pokyny na obalech semen.
Jednoduché tajemství, jak to udělat, aby vaše rajčata rostla zdravě a silně, je zakopat většinu stonku v zákopech. Odřízněte dolní listy a potom zakopejte stonek vodorovně se zbývajícími listy nad zemí. To povzbudí více kořenů k růstu z těch jemných „chloupků“ na stonku rajčete, což dává rostlině větší kořenový systém, který zase vede k vyšší produktivitě a většímu množství ovoce, které si můžete vychutnat.
Zapomínáte mulčovat
Mulčování – toto slovo zní, jako by to bylo spousta práce. Ve skutečnosti si tím ale můžete ušetřit velké množství budoucích problémů. Mulčování potlačuje růst plevele a současně udržuje vlhkost, zabraňuje zhutnění, zvyšuje mikroorganismy a oplodňuje vaše rostliny – a to jsou jen některé z výhod. Mulčované zahrady jsou mnohem zdravější, a proto se určitě naučte mulčovat svou zahradu.
Nezaléváte správně
Zalévat zahradu povrchně zahradní hadicí prostě nebude stačit. Voda se potřebuje dostat do půdy u kořenů, aby byla pro rostliny prospěšná. Ve skutečnosti ušetříte vodu tím, že zaléváte intenzivněji, ale méně často. Navíc mokré listy mohou způsobit houbové onemocnění. Na druhou stranu intenzívněji zalévané květiny vytváří hlubší kořeny, takže rostliny jsou silnější a zdravější.
Nepěstujete mátu ve vlastním květináči
Pokud už jste někdy tuto chybu udělali – totiž, že jste zaseli mátu přímo do svého květinového záhonu, víte, že máta se rychle šíří a dokáže převzít ostatní rostliny. Má dřevnaté kořeny, takže je těžké se máty zbavit. Nejjednodušší způsob, jak kontrolovat růst máty, je zasadit ji do vlastního květináče – ten pak můžete zasadit do země. Kořeny budou pod kontrolou a nebudou se volně šířit vaší zahradou.
Prořezáváte na podzim
Mnoho lidí si myslí, že podzim je nejlepší čas, kdy ořezávat stromy. V tento čas totiž všechno přestává růst. Prořezávání rostliny stimuluje nový růst, takže pokud ořežete strom na podzim, kdy se chystá ke spánku, ve skutečnosti rostlinu oslabíte. Nejlepší čas na stříhání je na jaře, hned jak rostliny dokončí své největší kvetení.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz