hnojivo

Zvířecí odpad je dobrá volba na hnojení zahrady

Zahradníci se přirozeně zajímají o hnojiva – kupují je v zahradnických centrech, nebo si je vyrábí doma pomocí kompostování. Na co se ale obvykle zapomíná, je hnojení s použitím zvířecího odpadu. S tím ale existují dodatečné otázky: Můžeme použít hnůj ze všech zvířat? Je některý hnůj lepší než ostatní? Musíte jej nějak upravit, nebo jej můžete jednoduše hodit do zahrady? Můžete ho použít kolem jedlých rostlin?

Nebojte se – jakmile zjistíte základy, bude to opravdu snadné.

Králičí hnůj

Králičí výkaly jsou pro zahradu absolutním zlatem, protože jsou bohaté na dusík a fosfor. Oproti ostatním zvířecím odpadům má králičí hnůj jednu výhodu: považuje se za „chladný“ hnůj, takže není nutné ho kompostovat před použitím. Nasypte hrst králičího hnoje kolem stonků vašich rostlin – protože se nerozpadne hned, budou se minerály uvolňovat postupně.

Můžete si taktéž připravit tekutý hnůj:

  • Králičí odpad dejte do misky.
  • Přidejte vodu v poměru pět dílů vody na jeden díl králičího odpadu.
  • Nechte odstát – každý den promíchejte.
  • Používejte jako hnůj na rostliny.

Kravský hnůj

Kravský hnůj je skvělé všestranné hnojivo, přestože má méně dusíku, stále nabízí dobrou rovnováhu živin. Vzhledem k tomu, že krávy mají čtyři žaludky, tráví velmi dobře, což znamená, že existuje menší šance, že se semena plevele dostanou do vaší kompostové hromady. Tento hnůj je potřeba kompostovat. Abyste se vyhnuli páchnoucí kompostové hromadě, počkejte, než se kravský hnůj uschne.

kráva trus - Zvířecí odpad je dobrá volba na hnojení zahrady
Kozí a ovčí hnůj

Kozí a ovčí hnůj je obecně sušší než kuřecí, kravský nebo koňský hnůj, takže ho můžete přidat do kompostu dříve. Kromě toho tyto druhy hnoje méně páchnou (což je vždy plus) a mají vyšší obsah dusíku a draslíku. Chov koz je vzestupným trendem a přesto, že dosud nepřekročil chov kuřat, mohou mít lidé s dostatečným množstvím prostoru na dvorku malé stádo 2-5 koz pro hnojení a kozí mléko.

Koňský hnůj

Koňský hnůj nemá obzvláště vysoký obsah živin, přesto je dobrým univerzálním hnojivem. Nicméně může obsahovat spoustu semen plevele, takže potřebujete, aby hnůj dosáhnul teploty 75 °C, aby plevel nevyklíčil. Pomocí kompostového teploměru lze měřit vnitřní teplotu. Abyste dosáhli požadované teploty, je důležité, aby kompost obsahoval více hnědé hmoty než zelené hmoty.

Slepičí hnůj

I když je slepičí hnůj snadno použitelný a poměrně snadný k sehnání, má nejvyšší hladiny dusíku, které mohou snadno vaše rostliny spálit. Proto je nutné slepičí hnůj dostatečně kompostovat. Kompostování tohoto typu zvířecího odpadu trvá po dobu nejméně šesti měsíců. Další nevýhodou tohoto hnoje je to, že poměrně dost zapáchá, takže zvolte jeho použití na místech, kde nejsou obydlí.

Čemu se vyhnout?

Ne všechen živočišný odpad je vhodný na zahradu. Může ublížit vašim rostlinám nebo vlastnímu zdraví. Odpady všech výše zmíněných zvířat jsou bezpochybně použitelné jako hnojiva. Některé další živočišné odpady lze používat s opatrností, zatímco jiné druhy odpadu za žádných okolností. Příkladem jsou psí nebo kočičí výkaly, které na hnojení nejsou vůbec vhodné.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít