vinna reva

Kde se nejvíce daří vinohradnictví a dá se vinná réva pěstovat na zahradě?

vinna reva 600x348 - Kde se nejvíce daří vinohradnictví a dá se vinná réva pěstovat na zahradě?

Zdroj: envato

Vinná réva: Každý se asi rád napije dobrého vína, zejména mezi přáteli nebo při rodinných oslavách. Víno se pije zejména ve Francii a u nás na Moravě, ale jinak je víno rozšířeno téměř po celém světě. Pojďme se teď podívat na vinohradnictví a vinařství trochu blíž.

Kde se vysazují vinice nejčastěji

Vinice nejčastěji najdeme v teplých oblastech, nejlépe se vínu daří na jižních svazích, kde na něj dlouho svítí slunce. Na velmi horkých místech je lepší vysazovat červené odrůdy, protože jsou pak sladší a mají obsah alkoholu 12 až 14 %. Bílá vína jsou naopak pěstována v teplých nebo i studenějších klimatických oblastech (Německo, Švýcarsko), protože tím získávají přirozenou kyselost.

vinarstvi - Kde se nejvíce daří vinohradnictví a dá se vinná réva pěstovat na zahradě?

Zdroj: envato

Jak se vinná réva pěstuje

Protože vinná réva je popínavá rostlina, potřebuje zejména oporu. V minulosti sice vinná réva rostla planě v lužních lesích a stromy dorůstaly velké výšky. Takto se ještě dnes někde pěstuje, ale postupem času se velikost keřů snížila a pěstují se na pergolách nebo opěrných konstrukcích. Nízké keře dávají vínu lepší chuť, víno obsahuje méně kyselin a je mnohem chutnější.

Dá se vinná réva pěstovat i na zahradě

Vinná réva se dá pěstovat na zahradě, pokud pro to máte vhodné podmínky. Je potřeba zejména mít zahradu/stráň obrácenou na jižní stranu, půdu mírně kamenitou až písčitou, pH nejlépe kolem 7, půda by měla být dobře propustná, protože réva nemá ráda zamokřenou půdu. Dále je potřeba mít (připravit si, zakoupit) opěrnou konstrukci, která se skládá ze svislých tyčí a vodorovných drátů, po kterých se může réva pnout. Révu je po zasazení potřeba dobře zalít. Prořezávání je poměrně složité a nejlépe bude, když se alespoň na první pokus obrátíte na odborníky. Na zimu je potřeba révu zazimovat. Vinné hrozny je také často třeba chránit před ptáky, nejlépe síťovinou.

Vinná réva pěstovaná doma je spíše vhodná ke konzumování hroznů než k výrobě vína.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.wikihow.cz, Dörr H.-G. a kol., Co nevíte o víně, Ikar, Praha 2000; Kraus a kol., Encyklopedie českého a moravského vína, B. R. Vurm, Praha 1997

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář