Vzhledem k tomu, že existuje kolem 30 odrůd jahod, je opravdu z čeho vybírat. Jak ale zvolit odrůdu, která bude dobře růst a plodit zrovna v té vaší zahradě? Nejprve si odpovězte na následující otázky?
Jahodník jednou plodící, stáleplodící, nebo snad měsíční jahůdky?
Převážná většina jahodníků plodí jen jednou za sezonu, a to během června (Senga Sengana, Dagmar, Karmen…). Mezi odrůdami u nás dostupnými jsou však i tzv. stáleplodící jahodníky, které poskytují úrodu dvakrát – první začátkem léta, druhou koncem léta/začátkem podzimu (Ostara, Lidka…). A pak si ještě můžete vybrat drobné měsíční jahůdky, které však plodí hojně a často až do prvních mrazíků (např. Rujana).
Jakou půdu a stanoviště jahodník potřebuje?
Většina jahodníků potřebuje pro správný růst a bohatou úrodu teplé a slunné stanoviště, nižší nadmořskou výšku a propustnou půdu s dostatkem živin. Ovšem např. odrůda Dagmar je vhodná i do vyšších poloh a nevadí jí ani těžší půda. Měsíční jahody zase můžeme vysázet hustěji jako půdopokryvné trvalky a snesou i polostín, i když úroda nebude tak vysoká.
Jaká je odolnost jahodníků vůči různým chorobám?
U jahodníků jsou nejčastějšími chorobami houbovité choroby, plísně (plíseň šedá) nebo skvrnitost listů. Velmi odolná je opět odrůda Dagmar, dále pak Karmen, Redgauntlet, středně odolné jsou odrůdy Tenira a Lidka, plísní šedou nejčastěji trpí Senga Sengana a na skvrnitost listů je náchylná měsíční odrůda Rujana.
Jsou plody vhodné pro přímý konzum a/nebo pro zpracování?
U měsíčních jahod je jednoznačně vhodné využít plody pro přímý konzum, maximálně můžeme část plodů použít do marmelád, pokud je smícháme s jiným vhodným ovocem. Pro přímý konzum se hodí i stáleplodící Ostara, nebo odrůda Zefyr či Gorella. Ostatní odrůdy jsou více méně vhodné k obojímu využití (Dagmar, Induka, Senga Sengana…).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz