Jednou z velmi zajímavých a atraktivních masožravek je láčkovice australská (Cephalotus follicularis). Mezi její přednosti patří nejen to, že je poměrně malého vzrůstu a celkem snadno se pěstuje, ale zejména to, že její hlavní kořistí jsou mravenci. S touto masožravkou se již nikdy nemusíte bát jejich přemnožení u vás doma!
Odkud láčkovice pochází
Již podle jména se dá usuzovat, že domovem této rostliny je Austrálie, konkrétně Západní Austrálie. Ve své domovině roste v trsech na trvale zamokřených místech, většinou ve stínu, na kyselém rašelinném substrátu. V období dešťů může být dokonce trvale pod vodou. Požáry, které jsou pro australský kontinent typické, přežije díky podzemnímu oddenku.
Jak pěstovat láčkovici u nás
Láčkovice potřebuje chladnější vlhký vzduch, nejlépe jí bude v prosklené vitríně mezi okny nebo ve vlhčím skleníku. Umístění orientujeme na východ nebo západ, přes léto může být i na severním parapetu, protože nesnáší přílišné teplo ani slunce. Krásné rudé pasti se nejlépe vybarví při polostínu.
Jaký substrát zvolit
Nejlepším substrátem je rašelina, popř. rašelina smíchaná s pískem. Do substrátu je možné přidat i dřevěné uhlí. Na dno květináče vždy umístíme drenáž z oblázků.
Jak rostlinu zalévat
Zálivka je velmi důležitou součástí v péči o tuto masožravku. Substrát nesmí nikdy zcela vyschnout, ale zase by neměl trvale zůstat přemokřený – to snese rostlina pouze na jaře a na podzim a samozřejmě za předpokladu kvalitní drenáže. Zaléváme odstátou měkkou vodou.
Jak krmit láčkovici
Láčkovice si vhodné krmení sežene sama, na okně i ve skleníku jednoduše hmyz přiláká do pastí. Není nutné ji přikrmovat. Rovněž nedoporučujeme láčkovici přihnojovat. Přesazování je vhodné tak jednou za 3–5 let.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz