láčkovice t wikipedia

Masožravka láčkovice australská vás zbaví mravenců

Jednou z velmi zajímavých a atraktivních masožravek je láčkovice australská (Cephalotus follicularis). Mezi její přednosti patří nejen to, že je poměrně malého vzrůstu a celkem snadno se pěstuje, ale zejména to, že její hlavní kořistí jsou mravenci. S touto masožravkou se již nikdy nemusíte bát jejich přemnožení u vás doma!

Odkud láčkovice pochází

Již podle jména se dá usuzovat, že domovem této rostliny je Austrálie, konkrétně Západní Austrálie. Ve své domovině roste v trsech na trvale zamokřených místech, většinou ve stínu, na kyselém rašelinném substrátu. V období dešťů může být dokonce trvale pod vodou. Požáry, které jsou pro australský kontinent typické, přežije díky podzemnímu oddenku.

Jak pěstovat láčkovici u nás

Láčkovice potřebuje chladnější vlhký vzduch, nejlépe jí bude v prosklené vitríně mezi okny nebo ve vlhčím skleníku. Umístění orientujeme na východ nebo západ, přes léto může být i na severním parapetu, protože nesnáší přílišné teplo ani slunce. Krásné rudé pasti se nejlépe vybarví při polostínu.

Jaký substrát zvolit

Nejlepším substrátem je rašelina, popř. rašelina smíchaná s pískem. Do substrátu je možné přidat i dřevěné uhlí. Na dno květináče vždy umístíme drenáž z oblázků.

láčkovice - Masožravka láčkovice australská vás zbaví mravenců

Jak rostlinu zalévat

Zálivka je velmi důležitou součástí v péči o tuto masožravku. Substrát nesmí nikdy zcela vyschnout, ale zase by neměl trvale zůstat přemokřený – to snese rostlina pouze na jaře a na podzim a samozřejmě za předpokladu kvalitní drenáže. Zaléváme odstátou měkkou vodou.

Jak krmit láčkovici

Láčkovice si vhodné krmení sežene sama, na okně i ve skleníku jednoduše hmyz přiláká do pastí. Není nutné ji přikrmovat. Rovněž nedoporučujeme láčkovici přihnojovat. Přesazování je vhodné tak jednou za 3–5 let.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít