Milujete jahody? Užíváte si vlastní úrodu? Co je třeba nyní udělat, když už je po sklizni? A proč se vyplatí pěstovat jahody? Některé význačné účinky na zdraví vás zřejmě mile překvapí.
Jak jahody klasické, tj. jednou plodící, tak i ty stáleplodící daly veškerou úrodu, kterou mohly a teď je řada se o ně postarat. Jak?
Hnojení a zálivka
I když už jahodníky nyní nerodí, tak je přihnojíme plným hnojivem. Díky tomu tak ty jednou plodící stihnou náležitě dorůst a připravit se k následnému přezimování. No a ty stáleplodící zase budou moci díky přihnojení dobře nasadit druhou vlnu úrody. No však takové srpnové a zářijové jahody přijdou velmi vhod. Dokonce někdy jahodníky dokážou plodit až do října. Na stanovišti necháváme jahodníky růst tři roky. Poté se vyryjí a zlikvidují, pokud jste však byli spokojeni s jejich vlastnostmi, tj. úrodou a kvalitou, tak si zkrátka včas můžete připravit jejich odnože.
Jahodníky nezapomeneme vyplet a pokud jsou pěstovány na volné půdě, tak je také okopejte. Rovněž je třeba dopřát zálivku. Je logické, že méně vydatnou než tomu bylo v období nalévání plodů, ale i tak je nezbytné stále doplňovat vláhu.
Jsou však výjimky, jako například jahodníky měsíční neboli alpinské, které rodí takřka celou sezonu.
Ideální doba pro rozmnožování
V tuto dobu mají jahodníky obvykle i mnoho odnoží. No a právě ty jahodníky, které nám daly plody, se kterými jsme byli velice spokojeni, si takto snadno a jednoduše můžeme i namnožit. A to pomocí odnoží, které necháme zakořenit. Takto vzniknou nové sazeničky a budou mít právě stejné vlastnosti, jaké má mateční rostlina.
Jestliže pěstujete jahodníky na volné půdě, zakořenění máte takřka bez práce, neboť pouze konec odnože přihrnete se zárodkem rostlinky do půdy. Sama si už pustí kořínky. Později ji odstřihneme od mateční rostliny, vyrýpneme a zasadíme na nové neboli konečné stanoviště.
Jahody chutnají a jsou velmi prospěšné pro zdraví
Většina z nás jahody pěstuje a pochutnává si na nich, protože jsou prostě šťavnaté a sladké. Jahody nejsou jen lahodným ovocem, ale mají blahodárný efekt na lidské zdraví, neboť zlepšují funkci srdce, mozku, snižují krevní tlak, působí proti rakovině, jsou prevencí mrtvice, dokonce efektivně pomáhají i při regulaci váhy, léčí dnu, artritidu, posilují imunitní systém. Víte, že zinek obsažený v jahodách působí i coby afrodiziakum? Rovněž jahody v těhotenství napomáhají k prevenci výskytu novorozeneckých vad.
Konzumací jahod dosáhnete i zlepšení stavu nervů, trávení, cév, ledvin, srdečního svalu. Pokud si pochutnáváte jahodách, můžete zároveň účinně zabránit problému tzv. suchého oka, které zná snad každý, kdo tráví převážný čas u počítače. Pokud si dopřejete jahody, uděláte mnoho i pro svůj zrak, neboť flavonoidy a další význačné látky obsažené v jahodách působí coby prevence řady očních chorob a díky draslíku přispívají k vyrovnání tlaku v očích.
Ovoce působící proti stárnutí
Vitamín C, který se nachází v jahodách, přispívá ke tvorbě kolagenu, který je účinný proti stárnutí pokožky. Jahody obsahují i kyselinu salicylovou, alfa hydrosykyselinu a kyselinu ellagickou bránící tvorbě akné a tyto uvedené látky taktéž snižují hyperpigmentaci a odstraňují odumřelé kožní buňky.
A jelikož jahody obsahují i antioxidanty a vitamíny, přispívají tak i k lepšímu stavu vlasů, neboť bojují proti jejich ztrátě a zabraňují tvorbě lupů. A na základě studií bylo prokázáno, že konzumace jahod pozitivně přispívá k lepšímu stavu glykemického indexu a může dojít ke snížení rizika vzniku diabetu II. stupně.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz