Jahody jsou asi nejlepším ovocem pro děti, ale i na výrobu džemů, marmelád, navíc se dají se sušit i zamrazit. Proč toho tedy nevyužít a nevypěstovat si jich opravdu hodně? A přitom k tomu nepotřebujete ani příliš velkou zahradu.
Pěstovat se dají všude
Můžete je pěstovat na samostatném záhoně, na vyvýšeném záhoně, v květináči i v truhlíku. Například takové měsíční (lesní) jahody je určitě lepší pěstovat v truhlících a květináčích – například na vnějších parapetech oken. Lépe se vám budou zalévat a budou vystaveny slunci, které potřebují, aby rychleji dozrávaly a byly sladké. Ostatní jahody můžete také pěstovat v květináčích, a to jako převislé, nebo je vyvazovat ke konstrukci. Nenechte se mýlit nabídkami různých prodejců – něco jako převislé nebo pnoucí jahody ve skutečnosti neexistuje – vždy jde o běžné odrůdy, které si jen různě pěstujete.
Na jaře
Hned jak to počasí dovolí, měli byste všechny jahody obrat od suchých listů, ty na záhonech okopat a odplevelit. Stejně tak je dobré začít jahody brzy hnojit, vhodná jsou rozpustná hnojiva volně koupená, ale i doma vyrobená hnojiva (z kopřiv a dalších bylinek) – na mnohé už jsme vám přinesli návody v minulém roce.
Když začnou plodit
Jakmile začnou jahody plodit, pro zvýšení úrody byste je měli chránit před slimáky – a to buď jahody vyvazovat do výšky k nějaké konstrukci, nebo je podložit (bedýnkami, jehličnatými větvičkami), nebo políčit na slimáky pasti (pivo, volně prodejné jedy). Podložením a vyvázáním se také vyvarujete toho, že se vám jahody ušpiní při deštivém počasí.

Zdroj foto: pixabay
Sklizeň
Jahody byste měli sklízet postupně, jak dozrávají (nejlépe denně). Přezrálé již nejsou tak dobré, ani příliš dlouho nevydrží. Nedozrálé jsou zase kyselé. Rovnou je spotřebujte. Co nespotřebujete, zamrazte, nakrájejte na plátky a usušte, nebo si uvařte marmeládu. Přitom se dají dobře kombinovat s jiným ovocem, které dozrává v téže době (třešně, višně), nebo které můžete dokoupit (banány).
Po odplození
Jakmile odplodí, začnou pouštět šlahouny. Ty byste měli otrhávat nebo odstřihávat, protože se jimi oslabují. Pouze pokud máte na zahradě jahody, které jsou více než 2 roky staré, můžete nechat šlahouny dorůst do takové velikosti, že z nich vzniknou nové sazenice. Ty pak nasázíte místo starých jahodníků – ale raději na jiné místo. Ani jahody by se totiž neměly pěstovat dlouho na jednom místě.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz