zeli

Odrůdy zelí – které se hodí na zahradu a na jaké zpracování

Pokud se rozhodnete pěstovat na zahradě zelí, potřebujete k tomu poněkud větší pozemek. Vybírat můžete mezi zelím bílým a červeným a odrůdami poloranými, pozdními a polopozdními. Některé zelí je lepší na přímý konzum, jiné na skladování.

Zelí bílé

Polar

Odrůda hlávkového zelí Polar patří k pozdním odrůdám, je možné další zpracování, krouhání i přímý konzum. Hlávky má střední až větší, dobře uzavřené, má šedozelenou barvu a je dobře ojíněné. Vegetační doba je 140 až 160 dní, je možný opakovaný výsev a v teplejších oblastech zvládne tato odrůda i menší mrazíky.

Juna

Odrůda Juna patří k druhům, které mají nejkratší vegetační dobu, konkrétně 53 až 62 dní. Je to raná odrůda, která se sklízí začátkem června. Je odolná proti popraskání i proti předčasnému vybíhání do květu. Hlávka je kulatá až vejčitá, středně hustá a dobře uzavřená. Nejvhodnější je k přímému konzumu.

Pluto

Pluto je kvalitní letní odrůda, kterou je možné vysévat na jaře i v létě, sklízí se potom podle doby výsevu v létě nebo na podzim, délka vegetační doby je průměrná (90 až 100 dní). Výhodou této odrůdy je, že nepraská a dobře se skladuje až 3 měsíce.

zeli bile - Odrůdy zelí – které se hodí na zahradu a na jaké zpracování

Zdroj foto: fir0002 flagstaffotos [at] gmail.com Canon 20D + Sigma 150mm f/2.8, GFDL 1.2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html>, via Wikimedia Commons

Pourovo pozdní

Tato odrůda bílého zelí je pozdní, velmi kvalitní, s velkými hlávkami, a poznáte ji zejména podle fialového nádechu listů. Hlávky jsou pevné, dobře skladovatelné, vegetační doba 120 až 150 dní. Velikost hlávek můžete ovlivnit i výsadbou – z řidšího sponu narostou větší hlávky vhodné na krouhání, z hustšího sponu narostou menší hlávky vhodné pro přímý konzum.

Zora

Tato odrůda je velmi raná, hlávka je kulovitá, světle zelená, křehká a lesklá. Je vysoce odolná vůči předčasnému vybíhání do květu, ale má sklony praskat, zvláště je-li přezrálá. Vegetační doba je 110 až 120 dní.

Junior

Tato odrůda je velmi raná, vysévá se brzy na jaře a sklízí v létě. Vegetační doba je 80 až 100 dní. Je lepší pro přímý konzum než pro skladování.

Tobia

Zajímavá je tato odrůda vyšlechtěná v Holandsku. Je velmi raná. Má velké hlávky dorůstající až 5 kg, přitom si zachovává jemnou, sladkou a šťavnatou chuť. Nedá se dlouho skladovat, je určena pro přímý konzum.

Červené zelí

Pourovo červené

Toto zelí je rané, určené pro výsev během jara. Vegetační doba je dlouhá 120 až 150 dní. Je dobře skladovatelné, vydrží až 3 měsíce.

Mars

Mars je poloraná odrůda vhodná pro letní a podzimní sklizeň. Vegetační doba je 140 až 160 dní. Je možný přímý výsev. Odrůda je odolná vůči praskání. Hlávky jsou husté, kulovité až mírně zploštělé, dobře uzavřené.

cervene zeli - Odrůdy zelí – které se hodí na zahradu a na jaké zpracování

Zdroj foto: pixabay

Subaro

Tato červená odrůda je pozdní, vhodná pro pěstování v létě a na podzim, má vegetační dobu 150 až 180 dní a hodí se k přímému konzumu i ke krouhání.

Revue

A poslední odrůdu, kterou vám představíme, je Revue. Jedná se o ranou odrůdu, která se nejlépe pěstuje od jara do léta. Má vegetační dobu 120 až 150 dní a má velmi jemnou chuť, díky níž je nejlepší k přímému konzumu.

Poznámka: Vegetační doba je v tomto smyslu myšlena jako období trvající od výsevu do sklizně rostliny.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář