cesnek medvedi

Je jaro, a tak se vydejme za divokým česnekem

Na jaře potřebujeme dodat tělu vitamíny a česnek je tím pravým pomocníkem. Ale nemusíte sázet pouze na česnek kuchyňský, který je pak všude cítit (i z potu), naopak se porozhlédněte v přírodě po divokých česnecích. Je jich mnoho, a pokud přírodu neponičíte, můžete je sbírat téměř všechny.

Česnek medvědí

Tento druh divokého česneku je dnes již dobře znám, roste jen část roku – brzy na jaře, můžete si jej zasadit i na zahradu, pokud se nachází třeba u lesa. Potřebuje docela vlhkou půdu. Sbíráme listy a nadzemní části, abychom neponičili celou rostlinu. Hodí se do polévek, na chleba apod.

Česnek hlíznatý

Neboli také pažitka čínská, název dostal podle své země původu, se dá pěstovat na zahradě, roste celoročně, a tak jej můžete využívat po celý rok. Daří se mu i v květináči nebo truhlíku za oknem.

allium aleraceum - Je jaro, a tak se vydejme za divokým česnekem

Zdroj foto: Ivar Leidus, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                  Česnek planý

Česnek planý

Dalším zástupcem těchto rostlin je česnek planý (domácí), který je překvapivě rozšířen téměř po celé Evropě, dokonce jej najdeme i ve Skandinávii. Roste především v listnatých lesích, na středně výživných půdách, ke kvetení potřebuje sluneční záření, takže nemůže dlouhodobě růst na tmavých stanovištích. Jeho listy jsou tmavě zelené a voní česnekově. Dodají vám tolik potřebné vitamíny na jaře.

cesnek vinicny - Je jaro, a tak se vydejme za divokým česnekem

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                  Česnek viničný

Česnek viničný

Je rovněž rozšířen po celé Evropě i v Asii, roste zejména na loukách, mezích apod. Sbírejte opatrně jen nadzemní části, abyste jej nezahubili.

cesnek podivny - Je jaro, a tak se vydejme za divokým česnekem

Zdroj foto: Michael Wolf, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                Česnek podivný

Česnek podivný

Posledním z česneků, který můžete sbírat v přírodě, je česnek podivný. Původem je z Kavkazu, používá se také jako okrasná rostlina, kvete v dubnu až květnu a je poněkud nižšího vzrůstu než ostatní česneky.

Které česneky naopak nesbírat

V přírodě bychom neměli sbírat česnek kulatohlavý a kýlnatý, které jsou velmi ohrožené!

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář