zahrada

Jak pečovat o zahradu ve druhé polovině prázdnin?

Srpen patří mezi měsíce, ve kterých mají zahrádkáři napilno. Musejí se totiž důkladně postarat o trávník, stromy, keře, zeleninové záhony i okrasné květiny. 

Péče o zahradu ve druhé polovině prázdnin

Péče o zahradu v jakémkoli období vyžaduje kvalitní náčiní a další zahradnické potřeby. Ačkoli vám mohou výrazně usnadnit práci, zároveň nejsou úplně zadarmo. Na druhou stranu můžete využít slevové kupóny, které najdete na webech jako Kuponer. Pokud už budete mít veškeré potřeby pod střechou, můžete se vrhnout na péči o zahradu. Co ale vyžaduje ve druhé polovině prázdnin?

Trávník 

Trávník i v srpnu nadále sekejte, neměli byste jej ovšem zkracovat příliš, ale musí být minimálně o 1 cm vyšší než v chladnějších obdobích. Jinak by mohlo dojít k zežloutnutí. Ve druhé polovině prázdnin můžete trávník také ještě přihnojit, nicméně měli byste to udělat naposledy. Tráva už se totiž musí pomalu připravovat na zimu, v čemž jí mohou dusíkatá hnojiva bránit.

V srpnu často panují extrémní teploty. Trávník proto rovněž pravidelně zalévejte, a to ideálně odstátou dešťovou vodou. Použijte-li studenou vodu z vodovodu, trávě můžete způsobit teplotní šok, jenž ji neprospívá. Často bývá doporučováno zalévání pouze ráno a večer, protože vodní kapky prý působí jako lupa a sluneční paprsky by rostliny mohly spálit. Některé výzkumy to ovšem vyvracejí.

Stromy a keře 

Ve druhé polovině prázdnin jsou už některé druhy ovoce sklizené (např. třešně, višně, meruňky či broskve) a další budete postupně sklízet (švestky, jablky nebo hrušky). V každém případě je srpen především u peckovin ideální měsíc pro řez, neboť se v tomto období dobře hojí rány. Zaměřit se ovšem můžete také na keře, neboť prostříhávat lze i maliníky, ostružiníky, rybíz či angrešt.

V období sklizně není vhodné zasahovat proti škůdcům či chorobám chemicky, takže v takovém případě stromy a keře ošetřujte neškodnými přípravky. Budete-li mít bohatou úrodu větších plodů, nezapomeňte podepřít větve, čímž zabráníte jejich zlomení. Od poloviny srpna je navíc možné některé stromy vysazovat či přesazovat, a to především jehličnany a stálezelené stromy.

Zeleninové záhony

Srpen není v posledních letech právě nejdeštivějším měsícem, proto byste měli především v obdobích delšího sucha zalévat i zeleninové záhony. V této době dozrávají poslední rajčata, která skliďte. Později se jim už příliš nedaří, takže odstraňte zbylé květy, čímž budou mít rostlinky více energie na dozrání zbylých plodů. Rajčata rovněž zalévejte, ale voda by se neměla dostat na listy.

Kromě rajčat se v srpnu sklízí rovněž okurky, česnek či cibule, kterou už také můžete vysít pro sklizeň napřesrok. Ostatně ve druhé polovině prázdnin lze vysít i další zeleninu, jíž budete navíc moci sklízet už na podzim. Jedná se např. o salát, ředkvičky či určité odrůdy košťálové zeleniny. Části některých rostlin (hořčice, řepa, hrách či peluška) mohou po zarytí do půdy působit skvěle jako zelené hnojivo.

aster zahrada - Jak pečovat o zahradu ve druhé polovině prázdnin?

Okrasné květiny 

V létě dělají zahrádkářům radost i kvetoucí letničky a trvalky. Pokud chcete, aby vám kvetly co nejdéle, odstřihávejte odkvetlé květy se semeny. Zbavíte-li se jich, rostliny nasazují na nové květy. V tomto období se sice květinám daří, existuje však zároveň zvýšené riziko napadení mšicemi či houbovými chorobami. Ideálně byste tedy měli včas zasáhnout proti škůdcům.

Některé rostliny (např. mečíky) vyžadují oporu, protože by jim tíha květů mohla uškodit. Další květiny jako levandule můžete natrhat a vytvořit si z nich interiérové dekorace. Ve druhé polovině prázdnin lze rovněž vysazovat nové rostliny. Může se jednat např. o chryzantémy, sněženky, astry anebo bledule. Zkrátka a dobře srpen je obdobím, ve kterém se zahrádkáři ani minutu nenudí.

 

 …………………………………………….. komerční článek ……………………………………………………

Jako redakce portálu sazenicka.cz přinášíme pro naše čtenáře články, informace zejména pro milovníky pěstování a zahradničení. Připravili jsme rovněž databázi rostlin, kterou pro vás pravidelně aktualizujeme.

Zanechte komentář