břinek

Břinek roční – nenáročná letnička se žlutými květy

Možná tuto květinu neznáte a to je škoda. Její žluté až zlaté květy prozáří každou zahradu, jsou vhodné i do vázy nebo do suchých vazeb – připomínají drobné slaměnky. Vyzkoušejte břinek roční pěstovat ve své zahrádce!

Odkud pochází

Břinek roční (Lonas annua) pochází ze Středomoří, konkrétně z Alžírska, severozápadní Afriky a Sicílie.

Jak vypadá

břinek roční - Břinek roční – nenáročná letnička se žlutými květy

Zdroj foto: es.wikipedia.org

Rostlina je 30–50 cm vysoká, má nápadně členité listy a složité vrcholičnaté květenství, které obsahuje několik úborů. Kvete od června/července (podle doby výsevu) až do prvních mrazíků.

Co potřebuje k růstu

Břinek vyžaduje slunné stanoviště nebo maximálně polostín, nejlépe se mu bude dařit v propustné, hlinitopísčité nebo písčitohlinité půdě s dostatkem humusu. Je vcelku nenáročný, problém mu mohou způsobit jen dlouhotrvající deště, při nichž by mohl polehávat. I proto je lepší jej pěstovat ve skupinách.

Jak se vysévá

Břinek roční můžete vysévat již v březnu do pařeniště nebo skleníku, ke klíčení potřebuje teplotu 15–18 °C, klíčí asi 10 dní. Malé rostlinky přepichujeme a zhruba v květnu vysazujeme na konečný záhon do sponu 20 x 30 cm. Chceme-li vysévat rovnou na záhon, počkáme do konce dubna. Vyséváme do řádků vzdálených cca 25 cm, jednotíme na 20–25 cm od sebe.

Použití

Břinek zpestří záhony letniček, můžeme jej pěstovat i ve skalkách, ovšem nejvíce se pěstuje kvůli řezu, vydrží ve váze přes týden, a pro sušení do suchých vazeb – žlutou barvu si podrží i dlouho po usušení.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít