Pokud hledáte opravdu nevšední keř, vykvétající na jaře, určitě by vám neměl uniknout nápadný čilimník. V našich podmínkách bohužel příliš často k vidění není, takže v našem článku dost možná rozklíčujeme hádanku nejedné starší zahrady, nad jejímž rostlinným osázením si marně lámete hlavu.
Čilimník (latinsky Cytisus) patří mezi řadu keřů, kvetoucích na začátku jara. Může jít také o polokeř a poznáte ho mimo jiné i podle toho, že jeho bohatá násada květů zcela zakryje nenápadné drobné lístky.
Kdy kvetou čilimníky? Údaje se liší
I když mluvíme o jarním keři, je dobře vědět, že existují i kultivary, u nichž se první květy začínají objevovat teprve na konci června. Ovšem většina běžných druhů čilimníků začíná kvést v dubnu nebo v květnu.
Mimochodem přezdívka motýlový keř není náhodná. Květy čilimníku se totiž motýlům skutečně podobají, případně je lze připodobnit i k něžným kvítkům hrachoru. Každá větvičky jich však nese několik desítek. Obvykle bývají bílé a smetanové, ovšem k mání jsou i zlatožluté, růžové, červené nebo dokonce temně purpurové. A hitem posledních let jsou pak čilimníky vícebarevné. U nich však musíte počít s vyšší cenou.
Měli byste vědět: Některé druhy čilimníků velmi intenzivně voní. Všechny pak slouží jako důležité medonosné rostliny, takže se hodí i do blízkosti úlů. Plodem je pak několik centimetrů dlouhý hnědý lusk.

Zdroj foto: pixabay
Kde čilimníky pěstovat
Určitě vás potěší, že sucho čilimníkům vůbec nevadí, mnohem hůř naopak snášejí přemokření. Pokud jim dopřejte vhodné podmínky, pak rostou poměrně rychle, takže se nehodí do malých zahrad. A co do tvaru si lze vybrat opravdu z pestré nabídky. Čilimníky jsou k dostání ve vzpřímené, převislé i poléhavé formě.
Hodí se skvěle jako doplněk nejrůznějších jehličnanů i na zahradní vřesoviště. Druhy menšího vzrůstu se pak uplatní i na skalkách, případně ve vegetačních nádobách, kde je pro větší efekt doporučujeme pěstovat jako solitéry.
Vyhovuje jim hlinitopísčité stanoviště, odkud přebytečná voda snadno odteče. Půdu vyžadují spíše lehčí a rozhodně je potěšíte plným sluncem.
Aby vypadaly stále krásně, vyžadují pravidelný řez
Příliš nezáleží na tom, kde čilimník pěstujete. Aby vás každý rok potěšil bohatou násadou květů, budete ho muset pravidelně seřezávat. A jak na to? Počkejte, až váš keř odkvete a poté všechny odkvetlé výhony zkraťte asi na třetinu. Na jaře pak keř prohlédněte znovu a odstraňte všechny větve, které nesou známky poškození nebo dokonce namrzly a samozřejmě i všechny suché.
Ale postupujte maximálně opatrně a dejte pozor, abyste nikdy nezasáhli až do starého dřeva. Z něj totiž tahle rostlina regeneruje, jeho poškození často znamená úhyn čilimníku. A na co si ještě dát pozor? Určitě na přesazování. Čilimníky totiž nevynikají právě rozvětveným kořenovým systémem a každá změna stanoviště zastaví jejich vývoj na dlouhou dobu.

Zdroj foto: pixabay
Jak čilimník množit
Jak jsme už předeslali, k rozsazení nebo hřížení se čilimník příliš nehodí. Naopak skvěle pochodíte s výsevem semen, nebo prostým řízkováním. Je však třeba vybírat pouze vyzrálé vrcholové řízky a to vždy na konci léta. První měsíce pěstujte malé čilimníky alespoň ve studeném skleníku a ven je vysaďte v březnu nebo v dubnu. Před pozdními mrazy je pak chraňte dostatečně velkou vrstvou chvojí. To odstraňte až ve druhé polovině května. Starší rostliny ochranu nepotřebují.
Měli byste vědět: Semena čilimníků (všech druhů bez výjimky) jsou jedovatá. Zvažte tedy jejich pěstování, pokud se vám po zahradě pohybují malé děti nebo zvídavá zvířata. I když je riziko poměrně malé, stále existuje. Proto bychom ho rozhodně neměli podceňovat.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz