hypoestes

Hypoestes: Pokojovka s puntíkatými listy, která i vykvete

Zajímavou pokojovku získáte pořízením některého z druhů Hypoestes. Je sice docela krátkověká, takže je nejlepší si ji množit do zásoby, ale parádu vám udělá svými barevnými listy a některé kultivary i květními klasy.

Odkud pochází

Hypoestes pochází z Madagaskaru, ale některé druhy jsou původní i v jižní Africe. Z tohoto důvodu se dříve jednalo o rostliny, které ke svému životu potřebovaly vysoké teploty. Dnes jsou však vyšlechtěny i kultivary, které přežijí v běžné pokojové teplotě.

Které druhy jsou vhodné do bytu

Do bytu si pořiďte jednu z těchto dvou variant:

  • Hypoestes sanguinolenta – je známější, dorůstá 30 cm, má hebké listy dlouhé asi 5–8 cm, listy mají zbarvenou žilnatinu a kresbu s růžovými skvrnami; pokud vám vykvete, pak se těšte na světle nachové květy;
  • Hypoestes aristata – tato varieta je větší, dorůstá až 60 cm, má větší a více zašpičatělé listy; květy jsou fialovonachové.

Hypoestes rostlina - Hypoestes: Pokojovka s puntíkatými listy, která i vykvete

Co rostliny potřebují k životu

Hypoestes potřebuje zejména dostatek světla, ale bez přímého slunečního svitu zejména v létě. Hodí se tedy východní okno. Pokud mají rostliny nedostatek světla, ztrácejí většinou vybarvení listů. Ideální teplota je od 18 do 24 °C, a to v létě i v zimě. Potřebuje vyšší zálivku, zejména při vyšší teplotě. Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, ale lépe než rosení se hodí postavit ji ke zdroji vody. Rostliny nemají rády průvan ani příliš suchý vzduch.

Přesazování a množení

Přesazujeme jednou za rok na jaře. Rostlina dlouho nevydrží v dobré kondici, a tak si při přesazování odebereme mladé řízky dlouhé asi 5–8 cm, dáme je do květináčků či množárny při teplotě 21 °C. Vrcholové řízky je dobré svrchu zakrýt polyetylénovým sáčkem, popř. vyztuženým drátem. Zakořenit by měly po 3 týdnech.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

3 × 2 =